Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Kryzysowe dymisje w NFZ

Rzeczpospolita | 2009-09-17

Dwóch dyrektorów straciło stanowiska. Powód? Wydali na szpitale więcej, niż planowano - czytamy w Rzeczpospolitej.

Kilka dni temu prezes NFZ Jacek Paszkiewicz odwołał dyrektorkę oddziału funduszu na Podkarpaciu, kilka tygodni temu – szefa na Dolnym Śląsku.

– Kryzys w finansach służby zdrowia zaostrza też wzajemne relacje między NFZ a Ministerstwem Zdrowia – komentuje sprawę rozmówca „Rz” związany z resortem.

W pierwszych miesiącach roku dolnośląski oddział wydał na szpitale więcej pieniędzy, niż miał w planie. Efekt? W tym półroczu kontrakty ze szpitalami będą o 6 proc. niższe. Te na listopad i grudzień nie są jeszcze podpisane. – Prowadzimy negocjacje, rzeczywiście jesteśmy w trudnej sytuacji – przyznaje Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego funduszu. – Od kilku lat pod koniec roku do szpitali trafiały dodatkowe środki, by sytuacja finansowa funduszu systematycznie się poprawiała. Rok temu było to dodatkowe 440 mln zł! W tym roku dodatkowych środków nie mamy, więc dodać pieniędzy nie możemy.

Dyrektorzy szpitali z tego regionu obliczają, że w ostatnich miesiącach roku kontrakty będą obcięte o jedną piątą. Ostrzegają przed spiralą długów i kolejkami do leczenia. NFZ już nie płaci za pacjentów przyjętych ponad kontrakt – chyba że chodzi o leczenie ratujące życie lub np. porody.

Sprawa jest na tyle poważna, że o sytuacji dolnośląskiego funduszu rozmawiała wczoraj z dyrektorami szpitali i samorządowcami minister Ewa Kopacz.

Rzeczpospolita

Brak tagów