Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Cukrzyca atakuje dzieci

Polska | 2009-09-16

 Coraz więcej młodych choruje na cukrzycę. Wałbrzych zapłaci za badania 1200 uczniów - informuje Polska.

Lekarze alarmują: coraz więcej młodych osób choruje na cukrzycę. Według szacunków w Polsce jest kilkanaście tysięcy diabetyków, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Sprawą zainteresowali się urzędnicy z Wałbrzycha i uznali, że w tym roku gmina sfinansuje badania dzieci w kierunku cukrzycy. W programie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie pierwszych klas gimnazjów. W mieście jest ich 1200. Gminę będzie to kosztować 7,2 tys. zł.
- Wydatek nie jest duży, a korzyści mogą być ogromne - mówi Ewa Frąckowiak z Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.

Pod tymi słowami obiema rękami podpisuje się Jolanta Znamirowska, dyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Wałbrzychu. Przyznaje, że coraz częściej spotyka się z uczniami, którzy chorują na cukrzycę. W szkole jest czterech gimnazjalistów z cukrzycą typu pierwszego, która wymaga podawania insuliny.
- Mają zapewnione odpowiednie warunki. W każdej chwili mogą przyjść do gabinetu pielęgniarki - mówi Jolanta Znamirowska. I dodaje, że będzie zachęcać rodziców, by korzystali z darmowych badań.

To, jak się okazuje, na razie jest największym problemem. Wielu rodziców nie chce się zgodzić, by ich dziecko przeszło w szkole kontrolę.
- Nie sądzę, żeby to było aż takie niezbędne - mówi pani Iwona z Wałbrzycha, mama 14-letniej Ani.
Jednak, jak twierdzą fachowcy, nawet najzdrowiej wyglądającemu dziecku może grozić cukrzyca. Choroba staje się cywilizacyjna, a przyczyną jest przede wszystkim zmiana trybu życia młodych ludzi.

Program badań w wałbrzyskich szkołach będzie realizował tutejszy Szpital imienia A. Sokołowskiego.
Każdemu uczniowi z klasy pierwszej gimnazjum - w tej grupie coraz częściej dochodzi do zachorowań - zostanie wykonane badanie sprawdzające poziom cukru we krwi. Wyniki zostaną wręczone wychowawcom klas, by ci przekazali je opiekunom dzieci.

Polska

Brak tagów