Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital idzie na zakupy

Gazeta Wyborcza | 2009-09-11

Ratunkiem dla zadłużonego gorzowskiego szpitala ma być modernizacja i zakupy specjalistycznych urządzeń, które pozwolą wynegocjować wyższe kontrakty z NFZ. W tym roku szpital inwestuje ponad 18 mln zł. W przyszłym roku zabiegać będzie o podobne pieniądze na modernizację placówki i zakup aparatury medycznej - informuje Gazeta Wyborcza.

- Nie mamy innego wyjścia. Musimy inwestować, ponieważ dzięki nowoczesnej aparaturze zdobędziemy nowe kontrakty w NFZ i będziemy lepiej, szybciej i skuteczniej leczyć mieszkańców regionu - mówi Kamil Jakubowski, z-ca dyr. szpitala ds. organizacyjnych - Szpital - nie dość, że zadłużony - tak naprawdę w sferze lokalowej i wyposażenia na wielu oddziałach tkwi jeszcze w czasach jego budowy, czyli w innej epoce.

Szpital ma już oficjalnie podpisane umowy na realizację projektów złożonych w Urzędzie Marszałkowskim, w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Gorzowska lecznica pozyskała środki na zakup nowego rezonansu magnetycznego (4,5 mln zł), nowej gamma kamery (2 mln zł) i utworzenie regionalnego ośrodka neuronawigacji w terapii i diagnostyce centralnego układu nerwowego i kręgosłupa (2,5 mln zł). Z LRPO pochodzi 85 proc. całej kwoty jaka pochłonie sfinansowanie tych trzech projektów. Pozostał pieniądze dołoży szpital. Już za tydzień zostanie otwarta Pracownia Rezonansu Magnetycznego z najnowocześniejszym tego typu urządzeniem w regionie. Ale to nie koniec nowości w gorzowskiej lecznicy. Na realizację czekają już dwa kolejne duże projekty na łączną kwotę niemal 9 mln zł. Za te pieniądze (ok. 6 mln zł) zmodernizowana będzie spalarnia odpadów poszpitalnych, a za kolejne 3 mln zł, do końca roku lecznica wybuduje drugi co do wielkości w Polsce park z bateriami słonecznymi do ogrzewania wody. Baterie zajmą powierzchnię niemal 900 m kw i staną na niezabudowanej działce przy ul. Dekerta. Ekologiczne ogrzewanie ma znacznie obniżyć opłaty eksploatacyjne zadłużonej lecznicy. Szpital ma własne ujęcie wody i hydrofornię. W szpitalu, który zużywa średnio 54 tys. litrów ciepłej wody na dobę, roczna oszczędność z zamontowania baterii wyniesie ponad 0,6 mln zł, czyli po czterech latach cała inwestycja się zwróci.

Dyrekcja lecznicy przygotowała również kolejne projekty na które chce ubiegać się o unijne dotacje z LRPO. Wszyscy mają świadomość, że szansa jaką daje do 2013 roku LPRO na pozyskanie tak dużych pieniędzy na inwestycje już się nie powtórzy. Zadłużony szpital nie może liczyć na inne duże środki zewnętrzne np. pochodzące bezpośrednio z budżetu Urzędu Marszałkowskiego, a wygospodarowanie kilku milionów złotych na inwestycje tylko z działalności bieżącej samego szpitala obciążonego spłatą kredytów jest niemożliwe.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów