Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Gorzowski szpital ma supernowoczesny sprzęt laboratoryjny

Gazeta Wyborcza | 2009-09-09

Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej gorzowskiego szpitala wzbogacił się o najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny. Jest nim pełna linia automatyczna wraz z analizatorami do badań biochemicznych, immunochemicznych i wirusologicznych - Siemens StreamLAB - informuje Gazeta Wyborcza.

W Europie linia w takiej konfiguracji pracuje tylko w Hiszpanii, Francji i Holandii - poinformowała PAP kierownik zakładu, Wioletta Regulska.

"Na świecie takich systemów jest 140, z czego 70 w USA. Rozruch linii trwał dwa tygodnie, a instalacją i testami sprzętu zajmowało się 15 inżynierów, m.in. z Belgii i Niemiec. Od poniedziałku prowadzimy pierwsze badania przy użyciu tego urządzenia" - powiedziała PAP Regulska.

Linia przeprowadza kompleksowo i bardzo szybko analizę pobranych próbek. Zapewnia także pełną ochronę pracowników przed kontaktem z materiałem pobranym do badań. Jak twierdzą specjaliści z gorzowskiego laboratorium, umożliwia również redukcję kosztów przeprowadzanych badań i umożliwia zmniejszenie o dwie trzecie ilości pobieranego materiału od chorych.

"To ma szczególne znacznie m.in. dla najmłodszych pacjentów i osób chorujących na nowotwory. Teraz wystarczy nam do badań jedna probówka krwi, a nie jak poprzednio - trzy" - wyjaśniła Regulska.

Zakres badań możliwych do wykonania za pomocą tej linii obejmuje wszystkie standardowe i specjalistyczne analizy z pobranych próbek, np.: analizatory tej linii z jeden próbki materiału mogą oznaczyć markery nowotworowe, poziom hormonów, glukozy, cholesterolu czy też rodzaj wirusów występujących we krwi, w tym HIV.

Umowa z dostawcą urządzenia zakłada jego trzyletnią dzierżawę wraz z dostawami niezbędnych odczynników. Gorzowska lecznica zapłaci za to niecałe 4 mln zł.

Według Wioletty Regulskiej, dzięki nowemu nabytkowi koszty badań będą niższe niż dotychczas, a szpital może znaczenie poszerzyć swoją ofertę dla zleceniodawców zewnętrznych. Obecnie w laboratorium gorzowskiego szpitala przeprowadza się na tym sprzęcie ok. 1,5 tys. badań dziennie.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów