Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowy szpital w nowym miejscu

Gazeta Wyborcza | 2009-09-08

Przyjazny dla pacjenta i tani w utrzymaniu - taki ma być nowy szpital, który do końca 2011 roku powstanie na wrocławskich Złotnikach. Placówka przejmie funkcje szpitali im. Marciniaka i Kolejowego. Budowa powinna kosztować około 205 milionów złotych  - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Szpital będzie miał cztery piętra i około 300 jedno- i dwuosobowych sal. Cała placówka pomieści łącznie ponad 500 łóżek, a więc tyle, co szpital przy ulicy Kamieńskiego. Urząd marszałkowski liczy również na to, że oba szpitale będą przynosić podobny zysk.

- Oczekujemy, że utrzymanie nowego ośrodka będzie nas kosztować mniej niż dwóch osobnych obiektów - mówi Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej urzędu marszałkowskiego. - Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i bardziej przemyślanemu rozplanowaniu przestrzeni użytkowej te same zadania będzie można wykonywać w jednym budynku i za mniejsze pieniądze.

Na obniżenie kosztów budowy i użytkowania szpitala będzie miało wpływ kilka czynników. Najważniejszym z nich jest konstrukcja budynku - prosta, oparta na planie kwadratu, co ułatwić jego budowę i rozprowadzenie wewnętrznych instalacji. Jako że różnorodność formy zwiększa koszty, autorzy projektu starali się, aby szpital stanowił jedną zwartą bryłę. Postawili również na prostą, a jednocześnie nowoczesną fasadę, która stanowi połączenie szkła i lekkich, ciepłych elementów konstrukcyjnych. Dzięki prostocie konstrukcji budowa szpitala ma być szybka i tania.

Budynek został zaprojektowany tak, aby każdy mógł się w nim łatwo odnaleźć. - Zależało nam na tym, żeby układ szpitala był logiczny i czytelny nie tylko dla pacjentów, ale dla każdego odwiedzającego tę placówkę - mówi Bogdan Kołtowski, właściciel Autorskiej Pracowni Projektowej "Villart", która zwyciężyła w zorganizowanym przez urząd marszałkowski konkursie na projekt nowego budynku.

Głównym punktem orientacyjnym ma być centralny hol. Autorzy projektu starali się również maksymalnie zredukować odległości między najważniejszymi punktami szpitala w ramach tzw. "gorącej platformy". Chodzi o oddział ratunkowy, dział obrazowania i sale operacyjne. Zdecydowali się połączyć je w pionie za pomocą dwóch dźwigów, a nie w poziomie, jak to ma miejsce w większości szpitali.

Szpital będzie spełniał wszystkie najważniejsze funkcje, których można oczekiwać od tego typu placówki. Mają się w nim znajdować m.in. oddziały zabiegowe o różnych specjalnościach, oddziały intensywnej opieki medycznej, neurologiczny, kardiologiczny, wewnętrzny oraz poradnie dla pacjentów. Dodatkowo na oddziale ratunkowym zlokalizowana zostanie sala porodowa dla kobiet w ciąży, które uległy wypadkowi, a także osobne pomieszczenie dla matki z nowo narodzonym dzieckiem, która czeka na transport do innego szpitala. Projektanci postanowili również oddzielić oddział ratunkowy od izby przyjęć, aby usprawnić obsługę pacjentów.


Gazeta Wyborcza

 

Brak tagów