Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale kontra NFZ: wyleczyli, chcą kasy

Alicja Katarzyńska, Gazeta Wyborcza Trójmiasto | 2009-09-08

Choć Gdyńskie Centrum Onkologii ratuje życie chorym na nowotwory, o pieniądze za wykonane operacje musi walczyć w sądzie - podaje Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Konflikt Gdyńskiego Centrum Onkologii i pomorskiego funduszu dotyczy tzw. pacjentów ponadlimitowych, czyli chorych, których szpital zdecydował się leczyć, mimo że wykorzystał już pieniądze przekazane z funduszu na ten rodzaj usług.

W tym roku gdyński szpital, podobnie jak inne lecznice w Pomorskiem, podpisał umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia tylko do czerwca br. O tym, że pieniędzy może być za mało, wiadomo było już przy podpisywaniu kontraktów. Szpitale zgodziły się jednak na proponowane kwoty, bo Ministerstwo Zdrowia i centrala NFZ obiecały dodatkowe zastrzyki finansowe w ciągu tego roku.

- W sierpniu okazało się, że nie będzie dodatkowych pieniędzy - mówi Irena Erecińska, dyrektor GCO. - A pomorski fundusz zażądał też, abyśmy nie występowali o zwrot pieniędzy za leczenie ponadlimitowych chorych.

Żądania NFZ to dla nas ruch nieprzemyślany, nie do przyjęcia - mówi Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na gdańskiej Zaspie. - Oznaczałby, że mamy zrezygnować z ponad 6 mln zł, które wypracowaliśmy przyjmując pacjentów. Chorzy, którzy trafiają do nas, mają skierowania albo są "ostrzy". Nie mogą czekać. Liczę, że dogadamy się z funduszem, jeśli nie, z pieniędzy nie zrezygnuję.

 

Gazeta Wyborcza Trójmiasto

8 września 2009 r.

Brak tagów