Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dyrektor szpitala z Ochojca odwołany za przetargi

Judyta Watoła, Gazeta Wyborcza Katowice | 2009-09-08

Wojciech Olszówka nie jest już dyrektorem Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach Ochojcu. Powód: według NIK w szpitalu fałszowano przetargi na podobną skalę jak w klinice na Ceglanej - informuje Gazeta Wyborcza Katowice.

Zdecydowała o tym w piątek prof. Ewa Małecka-Tendera, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Przeważył 400-stronicowy raport NIK, która kontrolowała przetargi i badania kliniczne realizowane w szpitalu w ostatnich trzech latach - mówi Izabela Koźmińska, rzeczniczka ŚUM.

Izba wykryła, że w Ochojcu - jednym z największych i najważniejszych szpitali w województwie - na ogromną skalę fałszowano dokumenty przetargowe i mogło przy tym dochodzić do korupcji. W niektórych przypadkach najpierw kupowano sprzęt, a dopiero potem oficjalnie rozpisywano przetarg. Olszówka, zeznając przed inspektorami NIK, przyznał, że odbywało się to za jego wiedzą.

Drugim powodem odwołania dyrektora miały być nieprawidłowości przy badaniach klinicznych (dotyczą wypróbowania nowego leku, sprzętu lub nowej metody leczenia). Pacjenci, za których leczenie płaciły firmy sponsorujące badania, byli jednocześnie wykazywani w sprawozdaniach do Narodowego Funduszu Zdrowia i fundusz także za nich płacił. Kontrolerzy z funduszu, którzy weszli do szpitala tuż po tym, jak opuścili go inspektorzy z NIK, wykryli ponad 300 przypadków takich nadużyć. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodziło o chorych z kardiologii i kardiochirurgii. W efekcie NFZ zażądał od GCM zwrotu ponad 2 mln zł za leczenie i zapłacenia ponad 5 mln zł kary.

 

Gazeta Wyborcza Katowice

08 września 2009 r.

 

Brak tagów