Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpital wydzierżawię

Sylwia Szparkowska, Rzeczpospolita | 2009-09-08

Alternatywa dla prywatyzacji. W budynkach placówek należących do samorządów leczeniem zajmują się prywatne firmy - podaje Rzeczpospolita.

Zmiany dotyczą przede wszystkim małych szpitali powiatowych. To właśnie one do tej pory najczęściej przekształcały się w spółki. Teraz samorządy rezygnują z komercjalizacji, decydując się na dzierżawienie budynków prywatnej firmie. – Władze lokalne uważają takie rozwiązanie za bezpieczniejsze – uzasadnia Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Rząd nadal promuje przekształcanie w spółki: samorządy, które się na nie zdecydują, mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa, czyli np. pomoc w spłacie długów wobec ZUS czy PFRON. Dlaczego więc z tego rezygnują? – Nasz szpital nie ma długów wobec państwa, jesteśmy winni pieniądze dostawcom. Pomoc rządowa nie zmieniłaby naszej sytuacji – tłumaczy Tadeusz Wojszkun, dyrektor szpitala w Sztumie (woj. pomorskie), który jest w trakcie przekształceń.

Podaje i inny argument. – Spółka Szpitale Polskie, która będzie prowadzić w szpitalu leczenie, zobowiązała się, że zainwestuje w placówkę 30 mln zł. Dla starostwa taka inwestycja była nie do udźwignięcia – dodaje Wojszkun.

Podobnie jest w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), gdzie budynek od ponad roku dzierżawi prywatna firma.

– Przez pół roku firma zainwestowała w szpital 4 mln zł:

3 mln w sprzęt, milion w remonty – mówi Jarosław Wójcicki, dyrektor placówki.

Szpital w Jędrzejowie został wydzierżawiony na 40 lat, w Sztumie na 15 (ale umowę można przedłużyć).

 

Rzeczpospolita

8 września 2009 r.

Brak tagów