Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sejmowa komisja za zmianą algorytmu podziału środków NFZ

Gazeta Wyborcza | 2009-09-04

Zmianę algorytmu, w oparciu o który dzielone są środki Narodowego Funduszu Zdrowia na poszczególne województwa, zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który w czwartek zaakceptowała sejmowa komisja zdrowia - informuje Gazeta Wyborcza.
 

Obowiązujący obecnie algorytm uzależnia wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powoduje, że do biedniejszych regionów trafia mniej pieniędzy na leczenie. Według nowych przepisów, od stycznia 2010 r. środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do ilości i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

Jak napisano w uzasadnieniu noweli, ma ona na celu usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych i polega przede wszystkim na usunięciu wskaźnika (algorytmu) wynikającego ze zróżnicowania kosztu jednostkowego świadczenia opieki zdrowotnej.

Autorzy projektu podkreślają, że intencją wprowadzenia algorytmu było dodatkowe zróżnicowanie środków finansowych w poszczególnych województwach ze względu na zróżnicowanie kosztów wytworzenia świadczeń. Ich zdaniem, biorąc pod uwagę ujednolicenie cen stosowanych przez NFZ za poszczególne usługi zdrowotne, w szczególności w zakresie leczenia szpitalnego, dalsze istnienie wskaźnika nie znajduje uzasadnienia, gdyż prowadzi do dysproporcji w możliwościach finansowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Nowela wprowadza także uelastycznienie przepisów dotyczących możliwości pozyskiwania przez prezesa NFZ dodatkowych środków finansowych, przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zwiększa także jego kompetencje jeśli chodzi o podział środków z rezerwy migracyjnej.

 

Gazeta Wyborcza

4 września 2009 r.

Brak tagów