Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Feministki chcą uregulować kwestię sterylizacji

Rzeczpospolita | 2009-09-03

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny postuluje o kompleksowe rozwiązanie kwestii sterylizacji antykoncepcyjnej i wprowadzenie uregulowań prawnych umożliwiających korzystanie z tej metody zgodnie z własnym wyborem - informuje Rzeczpospolita.

Jak podkreśla Federacja w oświadczeniu prawo polskie nie reguluje sytuacji, w której mężczyzna lub kobieta chcą zastosować sterylizację jako świadomie wybraną metodę antykoncepcji.

- Zdaniem prawników, na podstawie obowiązującego w Polsce prawa sterylizację antykoncepcyjną powinno się uznać za legalną z uwagi na to, że art. 156 kk o brzmieniu "kto pozbawia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia, podlega karze więzienia od roku do 10 lat" odnosi się do sytuacji związanych z przemocą - głosi oświadczenie.

Federacja podkreśla, że wśród lekarzy panuje powszechne przekonanie, że sterylizacja antykoncepcyjna jest przestępstwem i w związku z tym, kobietom trudno jest wyegzekwować zabieg nawet w przypadku, gdy jest on wskazany z medycznego punktu widzenia.

- Trwająca dyskusja wywołana przypadkiem p. Wioletty Woźnej pokazuje, jak wielkie zamieszanie powoduje brak procedur medycznych dotyczących sterylizacji antykoncepcyjnej. Ten przypadek powinien skłonić władze do uregulowania kwestii sterylizacji antykoncepcyjnej w Polsce w taki sposób, aby była ona dopuszczalna dla obywateli - czytamy w oświadczeniu.

 

Rzeczpospolita

Brak tagów