Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Będzie jeden szpital akademicki zamiast dwóch?

Gazeta Wyborcza | 2009-09-03

Akademia Medyczna rozważa połączenie dwóch szpitali klinicznych. Choć decyzje jeszcze nie zapadły, związkowcy już protestują - czytamy w Gazecie Wyborczej.


Fuzja szpitali to element przygotowywanej właśnie strategii rozwoju Akademii Medycznej na lata 2009-2020. Od lipca pracuje nad nią specjalny, kilkunastoosobowy zespół, którym kieruje Mariola Dwornikowska, była wiceminister zdrowia. W jego składzie są profesorowie akademiccy, dyrektorzy szpitali, kanclerz uczelni.

- Chcemy określić cele, które powinniśmy zrealizować w ciągu najbliższych lat. Dotyczą one nie tylko szpitali klinicznych, ale także dydaktyki, nauki i administracji - wyjaśnia Arkadiusz Foerster, rzecznik uczelni.


Wrocławskiej AM podlegają dwie placówki: Akademicki Szpital Kliniczny - skupiony w kompleksie przy ul. Borowskiej oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1. Jego oddziały zlokalizowane są głównie w okolicy ulic Curie-Skłodowskiej i Chałubińskiego. Mają osobną administrację, działy techniczne, laboratoria. Po pierwszym półroczu tego roku ASK się bilansuje, natomiast SPSK 1 wykazał stratę w wysokości 11 mln zł.

Foerster: - Jeden szpital generuje długi, drugi znakomicie się rozwija. Trzeba znaleźć pomysł, jak zapobiec narastającemu zadłużeniu SPSK1, bo z informacji Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w przyszłym roku pieniędzy na leczenie będzie mniej. Być może połączenie szpitali okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Zespół analizuje kilka wariantów. Jeden z nich zakłada utworzenie jednego dużego szpitala w dwóch kampusach: przy Borowskiej i w okolicy Curie-Skłodowskiej. Ale jest też pomysł, żeby kliniki z całego Wrocławia przenieść do kompleksu przy ul. Borowskiej. - Uczelnia ma tam dużo miejsca, a gdyby się okazało, że trzeba postawić nowe budynki, mamy prawo pierwokupu działek położonych wokół szpitala - mówi Foerster.

 

Gazeta Wyborcza.

Brak tagów