Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wracają kolejki do szpitali

Gazeta Wyborcza | 2009-08-31

Musisz iść do szpitala? Nie odkładaj tego na później, bo będziesz czekać w megakolejce. NFZ-etu nie stać na płacenie za wszystkich chorych, więc dyrektorzy szpitali będą musieli ustawiać ich w coraz dłuższych ogonkach - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Kazimiera Kotynia dziś będzie miała operowanego tętniaka aorty brzusznej. - Czekałam od 20 kwietnia - mówi. - Dłużej bym chyba nie dała rady. 
 
Zabieg przeprowadzą lekarze z oddziału chirurgii naczyniowej w szpitalu im. Kopernika. - Mamy z NFZ-etem umowę na 10 takich zabiegów w ciągu roku - wylicza dr Mirosław Stelągowski, ordynator. - Zrobiliśmy już 35. Nie wiem, czy dalej będziemy mogli przekraczać ten limit. 
 
Wygląda na to, że nie. Bo NFZ nie ma pieniędzy na tzw. nadwykonania, czyli zabiegi ponad wyznaczony na dany rok limit. Fundusz podpisując umowę ze szpitalem określa za ile konkretnych zabiegów zapłaci. A więc limit na zabieg, jaki przejdzie dziś pani Kotynia, na cały rok dla "Kopernika" wynosi 10. Każdy dodatkowy zabieg to tzw. nadwykonanie. 
 
W ostatnich latach NFZ miał tyle pieniędzy, że płacił szpitalom za większość ponadlimitowych pacjentów. Dlatego szpitale nie odsyłały chorych, bo wiedziały, że wcześniej, czy później dostaną za nich pieniądze. 
 
Teraz ma się to zmienić. Winny jest kryzys. Spada zatrudnienie, a więc do NFZ-etu płynie mniej składek. Fundusz musi zaciskać pasa i na razie oszczędza na nadwykonaniach. 
 
O tym, jak wyglądają te oszczędności, właśnie przekonują się dyrektorzy placówek, którzy rozliczyli z NFZ-etem ponadlimitowe zabiegi z pierwszego półrocza. Fundusz oddał tylko za 57 proc. leczonych pacjentów. Niektóre szpitale mają nadwykonania rozliczone prawie w 100 proc. Np. "Rydygier" dostał za wszystkie ponadkontraktowe porody. Ale już szpital w Poddębicach odzyskał pieniądze jedynie za co drugą dodatkową operację. A jedna z piotrkowskich placówek ma rozliczonych tylko 27 proc. ponadlimitowych zabiegów. Te, za które NFZ nie zapłaci, będą zaksięgowane jako strata szpitala. Takie straty sięgają milionów złotych.
 

Brak tagów