Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Szpitale idą do sądu po pieniądze

Anna Gorczyca, Gazeta Wyborcza Rzeszów | 2009-08-26

 Dyrektorzy szpitali, którym podkarpacki oddział NFZ-etu nie zapłacił za nadwykonania w ubiegłym i bieżącym roku, będą musieli walczyć o te pieniądze w sądzie. Ci, którzy chcieli polubownie rozwiązać ten problem, otrzymali odpowiedź, że fundusz nie ma środków na zawarcie ugody - podaje Gazeta Wyborcza Rzeszów.

- Wszystkim szpitalom, które wystąpiły z taką propozycją, odpisaliśmy, że jest to niemożliwe, bo nie mamy na to środków. Spodziewamy się, że jeśli wystąpią z wnioskiem do sądu o ugodę przedsądową, to odpowiedź funduszu będzie taka sama. Nie mamy środków na zapłacenie za nadwykonania. Ale jeśli sądy zasądzą wypłatę pieniędzy za nadwykonania, wystąpimy o nie do centrali NFZ-etu - wyjaśnia Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ-etu.


Na drogę sądową, choć na razie z wnioskiem o ugodę przedsądową, wystąpiły już m.in. powiatowe szpitale w Stalowej Woli i Mielcu, którym NFZ zalega po mniej więcej 4 mln zł, oraz Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie. Tej placówce NFZ zalega z wypłatą 11 mln zł za ubiegłoroczne nadwykonania i około 7 mln zł za nadwykonania od stycznia do końca lipca. Za pacjentów leczonych w ubiegłym roku po przekroczeniu kontraktu krośnieński szpital powinien dostać ponad 6 mln zł, nadwykonania z tego roku to kwota około 3 mln zł. Do sądu wystąpił także szpital w Sanoku (2,2 mln zł za ubiegłoroczne nadwykonania), a Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu przymierza się do takiego kroku.

Lawina wniosków i pozwów prawdopodobnie dopiero się zaczęła. NFZ zalega podkarpackim szpitalom za nadwykonania blisko 180 mln zł - ok. 120 mln zł za rok 2008 i prawie 60 mln zł za rok 2009.

Z ponad 90 mln, które podkarpacki oddział NFZ-etu otrzymał ostatnio z centrali, do szpitali trafi 46 mln zł. Nie są to jednak pieniądze za niezapłacone nadwykonania, ale na zwiększenie limitów przyjęć na niektórych oddziałach.

 

Gazeta Wyborcza Rzeszów 26.08.09

Brak tagów