Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Olsztyn: Szpital Miejski dobrze uczy karmienia piersią

Gazeta Wyborcza | 2009-08-19

Tak uznała komisja przyznająca tytuł "Szpital Przyjazny Dziecku", która sprawdziła, czy olsztyńska placówka nadal przestrzega zasad karmienia piersią z korzyścią dla mam i niemowlaków

Idea "Szpitala Przyjaznego Dziecku" powstała w 1989 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Pomysłodawcy postawili sobie za cel promować naturalny sposób żywienia najmłodszych dzieci. W Polsce zajmuje się tym Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP), który organizuje szkolenia dla szpitali, zaopatruje je w materiały informacyjne i szkoleniowe, ocenia placówki zdrowia i nadaje im tytuły. Szpitale, aby uzyskać tytuł, muszą przestrzegać "10 kroków do udanego karmienia piersią", m.in. pomagać w karmieniu piersią już w pierwszych minutach po porodzie i umożliwić przebywanie matce z dzieckiem przez całą dobę.

Szpital Miejski tytuł "Szpitala Przyjaznego Dziecku" dostał już w 1996 r. jako 11. placówka w Polsce. Od tamtej pory regularnie przechodzi kontrole, które uprawniają do posługiwania się tym znakiem przez kolejne lata. Komisję ds. monitoringu i ponownej oceny gościł w marcu, a w ostatnich tygodniach KUKP potwierdził, że szpital miejski jest szpitalem przyjaznym dziecku. Uroczystość nadania tytułu odbędzie się 8 września. - Spodziewaliśmy się takiego rozstrzygnięcia, bo na co dzień dbamy o przestrzeganie zasad - mówi Joanna Czużdaniuk, dyrektorka szpitala.

Zeńka Trzcińska, starsza położna z oddziału położniczego wyjaśnia, że zadaniem personelu jest uświadomienie mamom, że karmienie naturalne jest lepsze dla dziecka. - Ten sposób żywienia noworodków stosuje 98 proc. rodzących u nas pań - mówi. A starsza położna Elżbieta Brodzik dodaje, że mamy są szkolone z techniki karmienia. - Jeśli nie ma komplikacji, kobiety przebywają u nas dwie-trzy doby po porodzie. Po wyjściu ze szpitala służymy im pomocą za pośrednictwem poradni laktacyjnej, do której mogą zgłaszać się nasze pacjentki. Informacje można także przez całą dobę uzyskać telefonicznie - mówi.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów