Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Jak szpitale zachęcają do dbania o zdrowie

Gazeta Wyborcza | 2009-08-18

Chorzy, którzy przestrzegają zaleceń lekarzy i regularnie się badają, mogą dostać nagrodę. - W ten sposób chcemy promować profilaktykę i zdrowe życie - mówią lekarze

Co zrobić, gdy nastolatek chory na mukowiscydozę przeżywa młodzieńczy bunt i nie chce brać leków? - Dawać mu punkty za to, że chodzi do fizjoterapeuty, że stosuje przepisaną dietę, pamięta o wizytach kontrolnych - wylicza Radosława Staszak-Kowalska, szefowa oddziału pediatrii, pneumonologii i alergologii w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym. - To działa, sprawdziłam na swoim oddziale. Nagrody za przestrzeganie zaleceń bardzo mobilizowały pacjentów.

Ci, którzy zebrali najwięcej punktów, dostali prezenty - wycieczkę zagraniczną i komputer. Fundatorem upominków była firma farmaceutyczna.

Teraz pomysł premiowania zdyscyplinowanych pacjentów wprowadza Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia.

OSOZ to system informacyjny integrujący środowisko medyczne. W Bydgoszczy należy do niego większość przychodni, a także szpitale, laboratoria medyczne i gabinety stomatologiczne.

Szczegółowa lista znajduje się na www.osoz.pl. - Po wejściu na tę stronę internetową i założeniu indywidualnego konta zdrowotnego, pacjent bez trudu znajdzie informację, czy placówka, w której się leczy, należy do systemu. Jeśli tak, to ma możliwość zarejestrować się on-line do swojego lekarza. Ma też dostęp do wyszukiwarki, w której znajdzie aptekę z poszukiwanymi lekami. A teraz także szansę na nagrody za prozdrowotne zachowania - wyjaśnia Rafał Kozioł, dyrektor wydziału systemu OSOZ w firmie Kamsoft.

Jak działa system nagradzania pacjentów?

- Załóżmy, że pacjent ma za wysoki cholesterol. Zgłasza się do lekarza, ten zapisuje mu leki, zaleca dietę i gdy podczas kontrolnej wizyty okaże się, że poziom cholesterolu mu się obniżył, dzięki stosowaniu się do zaleceń, to zyskuje punkty. Gdy zbierze odpowiednią pulę, będzie mógł je wymienić na gadżet lub dodatkowe świadczenia medyczne, które nie są objęte finansowaniem w ramach powszechnego ubezpieczenia - wyjaśnia Kozioł.

Wojciech Pawliszak z Kliniki Kardiochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza uważa, że to rewelacyjny pomysł. - Jeśli perspektywa otrzymania bonusu jest w stanie przekonać chorego z miażdżycą do rzucenia palenia, uprawiania sportu i systematycznych wizyt kontrolnych, to jestem za. To oczywiście marketing, ale trzeba szukać różnych sposobów na promowanie profilaktyki i zdrowego stylu życia.

Teraz, nawet przy banalnym przeziębieniu, często wygląda to tak: lekarz zapisuje medykamenty, pacjent przyjmuje je kilka dni, gdy poczuje się lepiej, odstawia pastylki, a za kilka dni wraca do przychodni w dużo gorszym stanie.

I choć to w interesie pacjenta jest przestrzeganie zaleceń medycznych, w praktyce różnie z tym bywa.

- I właśnie dlatego premiowanie, na przykład dodatkowym badaniem, tych najbardziej zdyscyplinowanych jest niezłym pomysłem - przekonuje Danuta Kurylak, dyrektor ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym.

Ideę chwali też Narodowy Fundusz Zdrowia. - Lepiej zastosować drobne przekupstwo, przekonujące do profilaktyki, niż potem wydawać mnóstwo pieniędzy na leczenie zaawansowanej choroby - mówi Andrzej Purzycki, dyrektor ds. lecznictwa w kujawsko-pomorskim NFZ.

O wejściu do OSOZ decydują dyrektorzy szpitali i przychodni placówki. Oni też decydują, w jaki sposób zdyscyplinowani pacjenci są nagradzani.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Brak tagów