Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Białystok: Szybsza walka z rakiem. Nowa metoda badań

Gazeta Wyborcza | 2009-08-18

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jako pierwszy w Polsce wprowadzi rewolucyjną metodę badania wycinka guza, materiału cytologicznego. Dzięki temu czas oczekiwania na wyniki na obecność nowotworu z dwóch tygodni zostanie skrócony do trzech-czterech dni - informuje Gazeta Wyborcza.

- Postęp będzie możliwy dzięki 8 mln zł, jakie otrzymaliśmy z unijnych funduszy na remont i doposażenie laboratorium - przyznaje prof. Lech Chyczewski, szef patomorfologii na uniwersytecie. - Obecnie funkcjonujący system, proces diagnostyki histopatologicznej, morfologicznej, radiologicznej, czy za pomocą usg jest często niewystarczający.

Do tej pory, żeby potwierdzić istnienie nowotworu, pobierany był materiał cytologiczny (wymaz), bądź inwazyjnie - przez pobranie wycinka z guza. Bez tej weryfikacji nie można było rozpocząć leczenia nowotworu. Problem w tym, że ta weryfikacja zabiera od 10 do 14 tak cennych w przypadku leczenia nowotworów dni.

- Dzięki japońskim procesorom, w jakie zostaną zaopatrzone nowe urządzenia, ta weryfikacja nie będzie trwała dłużej niż 4 dni - podkreśla prof. Chyczewski. - To nie tylko olbrzymia korzyść dla pacjenta, ale i znaczne usprawnienie całego systemu leczenia - chory nie będzie już musiał być przetrzymywany tak długo w klinice, przez to możliwe będzie lepsze i sprawniejsze zorganizowanie całego systemu.

Zakład patomorfologii ma zostać wyremontowany do końca tego roku, a główne przetargi na sprzęt powinny zostać ogłoszone na początku przyszłego roku.

- To będzie rewolucja w diagnostyce histopatologicznej na skalę polską, będziemy w tej dziedzinie pionierami - podkreśla prof. Chyczewski.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok

Brak tagów