Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Katowice: Może nam braknąć pielęgniarek i położnych

Gazeta Wyborcza | 2009-08-18

 Możliwe, że już niebawem zabraknie pielęgniarek i położnych, bo dziewczyny nie chcą studiować tych kierunków. Tymczasem analitycy rynku pracy alarmują: takie specjalistki będą coraz bardziej poszukiwane! - czytamy w Gazecie Wyborczej.

O indeksy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zawsze - niezależnie od kierunku - walczyło wielu kandydatów. Dlatego gdy w zeszłym roku po raz pierwszy trzeba było ogłosić II nabór na pielęgniarstwie, uczelnia była mocno zaniepokojona. Wszyscy podkreślali, że na spadek popularności kierunku wpływ miała fala strajków pielęgniarek, rozczarowanych niskimi zarobkami, z punktem kulminacyjnym w białym miasteczku pod kancelarią premiera. W tym roku ŚUM znów prowadzi rekrutację uzupełniającą na pielęgniarstwo, a jakby tego było mało - także na położnictwo.

- To zawody trudne, tylko dla ludzi z powołaniem, ale mimo to dające wiele satysfakcji. Myślę, że jedynym hamulcem, który powstrzymuje dziewczyny z pasją przed ich wyborem, są właśnie niskie zarobki. Przecież pielęgniarka czy położna będzie także matką i żoną, która musi utrzymać rodzinę - mówi prof. Violetta Skrzypulec, dziekan Wydziału Opieki Zdrowotnej ŚUM. jej zdaniem właśnie dlatego wiele absolwentek ŚUM wybiera pracę za granicą, a polskie szpitale pustoszeją. Ale, jak twierdzą analitycy rynku pracy, pielęgniarki i absolwentów pokrewnych kierunków czeka świetlana przyszłość także w kraju. - Społeczeństwo się starzeje, dlatego coraz bardziej będą poszukiwani specjaliści z branży medycznej, także rehabilitanci i opiekunowie osób starszych - mówi Agnieszka Dunaj, doradca zawodowy z biura karier Uniwersytetu Śląskiego.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów