Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Centrum Onkologii ma nowy sposób na raka

Gazeta Wyborcza | 2009-08-11

Bydgoskie Centrum Onkologii znowu wyprzedza inne polskie szpitale w diagnostyce. Jako jedyne w kraju rozpoczyna produkcję radiofarmaceutyku, dzięki któremu można precyzyjniej namierzać nowotwory układu moczowo-płciowego, przede wszystkim raka prostaty - informuje Gazeta Wyborcza.

Chodzi o produkcję izotopu węgla 11 i znaczników z nim związanych. Dzisiaj do badań z użyciem Pozytonowej Tomografii Emisyjnej (PET) używa się fluorodeoksyglukozy (FDG).

- Problem w tym, że u pacjentów z nowotworami prostaty po podaniu tego preparatu nie zawsze widać, gdzie są zogniskowane chore komórki. Dzieje się tak, bo FDG jest wydalane z moczem. To oznacza radioaktywność całego pęcherza. Dostajemy więc niejasny obraz - wyjaśnia Bogdan Małkowski, kierownik zakładu medycyny nuklearnej w Centrum Onkologii. - Mamy świadomość obecności nowotworu, ale nie możemy sprawdzić, gdzie się ulokował. Dodatkowo nowotwory prostaty w kapryśny sposób wychwytują FDG. Niektóre z nich go nie gromadzą, inne robią to w stopniu wystarczającym.

 

Na taką loterię onkolodzy nie mogą sobie pozwolić. Dlatego do badań będą używać krótko żyjącego izotopu węgla. Ten pierwiastek nie wydala się z organizmu, ale jest gromadzony w miejscu nowotworu złośliwego. Po jego podaniu obraz staje się dla lekarza czytelny.

- Ten izotop i jego znaczniki to diagnostyka XXI w. - przekonuje Zbigniew Pawłowicz, dyrektor szpitala w Fordonie.

Lecznice, które będą chciały go używać, muszą same rozpocząć produkcję. Izotop węgla nie nadaje się bowiem do transportowania ze względu na bardzo krótki okres rozpadu. W ciągu 20 minut zmienia postać na nieaktywną i staje się bezużyteczny do badań.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów