Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

NFZ zapłaci za pompy insulinowe

Gazeta Wyborcza | 2009-08-10

 Jest dobra wiadomość dla małych pacjentów z cukrzycą. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci za wszczepianie pomp insulinowych. Jedno takie urządzenie kosztuje nawet ponad 8 tys. zł - informuje Gazeta Wyborcza.

Do tej pory pompy insulinowe były luksusem, na jaki mogli sobie pozwolić tylko nieliczni pacjenci z cukrzycą. Rodzice chorych dzieci musieli albo sami wydać na urządzenie kilka tysięcy złotych, albo liczyć na to, że uda się zdobyć pieniądze od którejś fundacji. Kilka razy pompy insulinowe kupowała lubuskim szpitalom Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wówczas w lecznicach przybywało małych pacjentów z podłączonymi urządzeniami.

Teraz pompy mają być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpitale w Zielonej Górze i Gorzowie podpisały właśnie kontrakty z NFZ. Lecznica w Zielonej Górze dostanie blisko 160 tys. zł, a Gorzów - prawie 300 tys. zł.

Lekarze nie mają żadnych wątpliwości - urządzanie pomagają normalnie funkcjonować dzieciom chorym na cukrzycę. - Pompa zastępuje serię codziennych zastrzyków. To znacznie ułatwia życie chorym - mówi Andrzej Szmit, dyrektor szpitala w Gorzowie.

Pompa jest wszczepiana pacjentom pod skórę, najczęściej w okolicy brzuszka. Przez niewielką membranę napełnia się urządzenie insuliną. Ta jest wydzielana prawie tak samo naturalnie jak z trzustki.

- Pompa przypomina telefon komórkowy. Są już nawet urządzenia, które automatycznie mierzą pacjentowi stężenie cukru w surowicy. To pozwala na wydzielenie odpowiedniej ilości insuliny - mówi Kazimiera Barczyk, ordynator pediatrii w lecznicy w Zielonej Górze. Okazuje się, że bardzo ważna w leczeniu cukrzycy jest również nauka. Rodzice maluchów muszą umieć posługiwać się sprzętem.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów