Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Lek podtrzymywał ciążę, a teraz znika

Gazeta Wyborcza | 2009-08-10

 W płockich aptekach brakuje popularnego leku na podtrzymanie zagrożonej ciąży. Niektórzy lekarze nadal go przepisują - informuje Gazeta Wyborcza.

Tak było w przypadku jednej z naszych czytelniczek. - Kilkanaście dni temu lekarz prowadzący ciążę wypisał mi receptę na Kaprogest - opowiada. - Sytuacja była poważna, ciąża zagrożona. Co prawda nie musiałam iść do szpitala, ale ginekolog nakazał mi bezwzględnie leżeć i przyjmować zastrzyki. Problem w tym, że leku nigdzie nie można było kupić. Mąż objechał niemal wszystkie apteki w Płocku. Kaprogest mieli tylko w jednej z nich. Udało się go kupić po kilku godzinach poszukiwań. Już teraz boję się, co będzie, gdy opakowanie się skończy, a lekarz przepisze mi kolejne. Tym bardziej że z tego co mówili w aptekach, leku brakuje po prostu w hurtowniach.

Słowa przyszłej mamy potwierdzają aptekarze. - Kaprogestu w hurtowniach brakuje już od jakiegoś miesiąca - tłumaczą w aptece Farmika. - I do tej pory leku nie ma. Zamiennik nie istnieje. Dlatego gdy pacjentka zgłasza się z receptą na Kaprogest, odsyłamy ją z powrotem do lekarza, aby zadecydował, co robić w takim przypadku.

W aptece Arnika również nie można kupić Kaprogestu. - Nie mamy go na stanie, w hurtowni też go nie posiadają - tłumaczy farmaceutka. - Ale zainteresowanie lekiem też nie jest ogromne. Sprzedawaliśmy go dość rzadko, więc teraz też nie ma zatrzęsienia pacjentek, które go poszukują.

Wśród aptek, do których zadzwoniliśmy, tylko w jednej, Galenie, można było wczoraj kupić Kaprogest. - Mamy, ale tylko jedno i na dodatek niecałe opakowanie - tłumaczyli wczoraj w aptece. W hurtowni, w której się zaopatrujemy, leku brakuje.

W żadnej z aptek nie znali wczoraj powodu, dla którego lek zniknął z półek.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów