Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Rośnie kolejka do psychiatry

Dziennik | 2009-08-07

W Polsce brakuje kilku tysięcy łóżek na oddziałach psychiatrycznych i około 2 tys. specjalistów – alarmują lekarze. Dlatego na konsultację w poradniach trzeba czekać miesiącami. Problem narasta, bo na zaburzenia psychiczne cierpi coraz więcej Polaków - informuje Dziennik.

 60-letnia Barbara z małej miejscowości pod Bydgoszczą cierpi na schizofrenię paranoidalną. Niestety, w związku z dużymi kolejkami do specjalisty leczy się nieregularnie. Gdy niedawno nasilił się jej atak psychozy, zaczęła zagrażać sobie i otoczeniu. Niszczyła przedmioty, atakowała członków rodziny. Przerażeni bliscy wezwali policję i pogotowie, które zawiozło kobietę do szpitala w Bydgoszczy.

Okazało się jednak, że na oddziale kobiecym brakuje miejsc. Lekarz dyżurny przez trzy godziny obdzwaniał wszystkie placówki w województwie: Świecie, Toruń, Lipno, a nawet oddalone o 100 km Gniezno. Wszędzie odpowiedź była ta sama: nie mamy łóżek. W końcu zdesperowany lekarz poprosił o pomoc znajomego z innego województwa. Pani Barbara po kilkugodzinnej podróży karetką trafiła w końcu do Iławy.

Problem nie dotyczy jednak tylko województwa kujawsko-pomorskiego. Z szacunków Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wynika, że w całym kraju brakuje przynajmniej 2 tys. łóżek na oddziałach psychiatrycznych. Nawet dla dzieci. Na przykład na przyjęcie na oddział psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu czeka się kilka miesięcy. Dorosły cierpiący na zaburzenia musi często uzbroić się w jeszcze większą cierpliwość. Aby dostać się na oddział np. w szpitalu w Gnieźnie, w skrajnym przypadku poczeka nawet rok.

 

więcej w Dzienniku

Brak tagów