Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Marszałkowie walczą o pieniądze na leczenie

Gazeta Wyborcza | 2009-08-06

Zarząd naszego województwa ponagla minister zdrowia Ewę Kopacz, by wywiązała się z obietnicy i zmieniła sposób naliczania algorytmu podziału środków na leczenie. Teraz jest on zależny od dochodów mieszkańców, więc najbardziej niesprawiedliwy dla najbiedniejszych regionów. Po raz pierwszy też marszałkowie pokrzywdzonych województw chcą wspólnie działać w tej sprawie - informuje Gazeta Wyborcza.

W maju minister Ewa Kopacz obiecywała w Białymstoku, że od 1 stycznia przyszłego roku pieniądze mają być wreszcie dzielone na pacjentów, a nie ze względu na dochody gospodarstw domowych w danym regionie, co jest krzywdzące właściwie dla całej ściany wschodniej. Same Podlaskie co roku traci na takim przeliczniku nawet do 50 mln zł rocznie. To prawie tyle, ile wynoszą już tegoroczne zaległości z tytułu niezapłaconych przez NFZ nadwykonań. Zresztą podobne obietnice padały nie tylko u nas, ale do tej pory nie widać, by nastąpiły jakieś zmiany - minister nie wydała w tej sprawie żadnego rozporządzenia. Dlatego przedstawiciele pokrzywdzonych województw wspólnie zwierają szyki, by wyegzekwować obietnice.

- We wtorek przesłaliśmy minister Kopacz przyjęte przez zarząd stanowisko dotyczące kwestii zmiany algorytmu i zapłaty za nadwykonania - mówi Bogusław Dębski, wicemarszałek odpowiedzialny za podlaską służbę zdrowia. - Już kilkakrotnie korespondowaliśmy z panią minister w tej sprawie, to nie dawało jednak rezultatu. Skierowaliśmy więc wnioski do Rzecznika Praw Obywatelskich, że obecnie istniejące rozporządzenie narusza konstytucję i jest niespójne z obowiązującą ustawą. Wskutek jego monitów ministerstwo zmieniło swoją optykę i pani minister zapowiedziała zmianę rozporządzenia przez zmianę ustawy. Niestety, z Narodowego Funduszu Zdrowia słyszymy ciągle, że nie będzie pieniędzy za nadwykonania, co jest w dysonansie do zapewnień organu rządowego.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów