Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pięć milionów, czyli kasa zamrożona w rezonansie

Gazeta Wyborcza | 2009-08-05

Ministerstwo Zdrowia dało pieniądze na sprzęt, z którego szpital nie może korzystać. W Szpitalu Klinicznym nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie pojawił się nowy rezonans magnetyczny. Ale nie ma pieniędzy na to, by robić nim badania. Narodowy Fundusz Zdrowia, mimo próśb, nie zwiększył szpitalowi kontraktu - informuje Gazeta Wyborcza.

W lubelskich szpitalach do tej pory były zaledwie dwa aparaty rezonansowe wykonujące bardzo pomocne badania przy diagnozowaniu raka, centralnego układu nerwowego czy narządu ruchu. Jeden rezonans działał w Szpitalu Klinicznym nr 4, drugi w Szpitalu MSWiA przy ul. Grenadierów. Oba mają swoje lata, często się psują, a pacjenci na badanie zjeżdżają się z całej Lubelszczyzny i czekają w ogromnych kolejkach.

- W tej chwili zapisy są na luty przyszłego roku. Wynika to z niskiego kontraktu z NFZ. Poza tym na Lubelszczyźnie jest bardzo niskie nasycenie aparatami, mamy ich za mało - mówi dr Maciej Siczek ze Szpitala MSWiA.

Półtora roku temu doszło do kuriozalnej sytuacji, gdy oba rezonanse odmówiły posłuszeństwa. W żadnym lubelskim szpitalu nie było sprawnego rezonansu. Gdyby nie gest ze strony prywatnej firmy Top Medical, która za darmo udostępniła pacjentom ze skierowaniem od lekarza specjalisty swój mobilny rezonans, nie byłoby w Lublinie miejsca, w którym można byłoby wykonać to niezbędne badanie.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów