Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

ZUS na tropie lewych zwolnień lekarskich

Gazeta Wyborcza | 2009-08-05

Od grudnia prawie dwukrotnie wzrosła liczba lewych zwolnień lekarskich wykrytych przez bydgoski ZUS. Teraz zaświadczenia będą sprawdzane jeszcze częściej i wnikliwiej - informuje Gazeta Wyborcza.

Do końca ub. roku do ZUS-u wpłynęło ponad 27,5 tys. zwolnień. Okazało się, że 358 z nich było trefnych. Chorych na papierze orzecznicy ZUS uznali za zdolnych do pracy i wstrzymali im dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Ciekawe wyniki dały kontrole przeprowadzone do końca czerwca. Okazało się, że lekarze wypisali prawie 31 tys. zwolnień i aż 598 bezzasadnie.

- Często były to osoby, które zostały zwolnione z pracy. Niewątpliwie przyczynił się do tego kryzys - mówi nam Alina Szałkowska, rzecznik bydgoskiego oddziału ZUS.

Które konkretnie zwolnienie będzie uznane za naciągnięte, zależy od lekarzy orzeczników. Dostają oni dokumentację tych, którzy mają być kontrolowani.

- Już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, czy wszystko jest w porządku - mówi Szałkowska. - Trzeba bacznie przyjrzeć się, czy okres zwolnienia jest współmierny do schorzenia. Uważnie podchodzi się też do kolejnych zwolnień tej samej osoby, a tym bardziej do ludzi, którym już cofnięto wcześniej zaświadczenie - dodaje.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów