Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Ultrasonografia narządu ruchu

dr n. med. Beata Ciszkowska-Łysoń/Carolina Medical Center | 2008-11-20
Ultrasonografia narządu ruchu

dr n. med. Beata Ciszkowska-Łysoń - specjalistka w diagnostyce obrazowej Carolina Medical Center

USG narządu ruchu to badanie niepowtarzalne. Wykonując np. rezonans magnetyczny mamy zdjęcia, klisze, można pójść i skonsultować. Tej możliwości w przypadku badania ultrasonograficznego nie mamy. Dlatego wymaga ono dobrego sprzętu i doświadczenia przeprowadzającego badanie.

 

W Carolina Medical Center posiadamy cyfrowy aparat do badań USG, pozwalający na precyzyjną diagnostykę patologii narządu ruchu oraz wykonywanie małych zabiegów i nakłuć pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego.


Jest on także wykorzystywany do śródoperacyjnej oceny niektórych patologii, co zapewnia maksymalną dokładność i bezpieczeństwo podczas operacji. Urządzenie, którym dysponuje CMC jest dedykowane do badań narządu ruchu oraz badań naczyniowych (tętnice i żyły, . Dwie liniowe głowice o zmiennej częstotliwości 5-9 MHz oraz 8-12 MHz dają pełnię możliwości diagnostycznych w tym zakresie.


Co zawiera ten aparat?

To bardzo dobry aparat z wyższej półki cenowej. W jego skład wchodzą  specjalne oprogramowanie oraz trzy głowice, pozwalające na precyzyjną diagnostykę i monitorowanie patologii układu mięśniowo-szkieletowego. Najbardziej czuła jest ta 12- hercowa. Aparat ten jest używany nie tylko w celach diagnostycznych, ale dla ortopedów jest to również narzędzie, pod kontrolą którego można wykonywać nakłucia. Dzięki temu można precyzyjnie usunąć np. krwiaki czy torbiele.


Aparat jest mobilny, co umożliwia osobie obsługującej go sprawne posługiwanie się urządzeniem podczas badania. Dzięki tej mobilności możliwe jest zastosowanie USG w diagnostyce śródoperacyjnej. Dlatego też ortopedzi na sali operacyjnej mogą dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc. Stosujemy  to na przykład w nawiercaniu ścięgna, tak by jak najbardziej precyzyjnie określić miejsce, czy choćby w operacjach usunięcia krwiaków w okolicach mięśni. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to jednak standardowa procedura, stosuje się ją niezwykle rzadko.

USG to  narzędzie pracy zarówno radiologów, jak i ortopedów. Bardzo często ortopedzi sami wykonują USG, gdyż dobrze znają tę problematykę. Radiolodzy nie zawsze znają wszystkie odpowiednie zagadnienia związane z narządami ruchu, mogą nie potrafić odpowiedzieć na wszystkie pytania. Czasami też ortopedzi wolą sami nakłuwać, ale z kolei nie znają uwarunkowań technicznych badania ultrasonograficznego.

W Carolina Medical Center radiolodzy są natomiast bardzo dobrze wdrożeni w tę problematykę, uczestniczą w rozmaitych szkoleniach i stale współpracują z ortopedami, i właśnie dzięki tej współpracy mniej istotna w tego typu diagnostyce jest kwestia tego, kto dane badanie wykonuje. Tak powinno też być w innych placówkach.

Niepowtarzalność badania i nowinki techniczne


To, co należy podkreślić przy omawianiu USG narządu ruchu to fakt, że jest to badanie niepowtarzalne. Jeśli wykonujemy rezonans magnetyczny to mamy zdjęcia, klisze, można pójść i skonsultować. Tej możliwości w przypadku badania ultrasonograficznego nie mamy.


Radiolog zawsze chce pracować na najlepszym sprzęcie, a osoba zajmująca się w placówce ekonomią, finansami mówi: „No dobrze, ale to się w życiu nie zwróci!”. Bo trzeba pamiętać, że nawet jeśli mamy zaledwie dwuletni aparat USG, to właśnie po około dwóch latach użytkowania już należy zacząć myśleć o jego wymianie na nowszy, lepszej generacji.


Sprzęt tej klasy bardzo szybko „się starzeje”: a firmy produkujące takie aparaty prześcigają się w nowinkach technicznych, jak choćby w bardzo popularnym ostatnio obrazowaniu objętościowym. A to oczywiście kosztuje. I to sporo. Z punktu widzenia ekonomicznego to dla wielu placówek zaczyna się to robić się mało opłacalne. Przy czym należy podkreślić, że w mniejszym stopniu jest to kwestia eksploatacji tego sprzętu- po dwóch latach aparat USG nadal jest sprawny i może być używany w diagnostyce, nie trzeba natychmiast go wymieniać. Natomiast jeśli chcemy mieć sprzęt najwyższej klasy, to trzeba podążać za rynkiem. A na rynku są już lepsze aparaty, wyposażone w bardziej nowoczesne, o wyższej częstotliwości głowice, które umożliwiają dokładniejszą i szybszą diagnozę. Te nowinki dotyczą nie tylko samego aparatu czy głowic, ale także oprogramowania.

 

Firmy produkujące taki sprzęt systematycznie aktualizują oprogramowanie do swoich aparatów i wówczas warto te nowe oprogramowanie mieć. Jest ono równie ważne jak nowa głowica. Na przykład jedna z firm wprowadziła teraz nowe oprogramowanie – właśnie z obrazowaniem objętościowym – i tego w naszej placówce jeszcze nie mamy. Nie mamy też najnowocześniejszej głowicy 17-hercowej. Można oczywiście dokupić osobno głowicę, ale to z kolei wiąże się z dokupieniem odpowiedniego oprogramowania. Na przykład w ginekologii popularne jest obrazowanie trójwymiarowe, które umożliwia na przykład określenie płci dziecka, i do tego też trzeba mieć odpowiedni program. W ortopedii nie jest to tak powszechne, tu liczą się przede wszystkim głowice, które są w cenie dobrej klasy samochodu.


Należy jednak pamiętać, że USG pomimo swoich unikalnych cech dających na przykład możliwość badania dynamicznego w czasie rzeczywistym, posiada swoje ograniczenia. Jest tylko jedną z wielu metod obrazowania w ortopedii i spełnia rolę uzupełniającą do innych obrazowych metod diagnostycznych takich jak rentgen, rezonans magnetyczny czy scyntygrafia izotopowa.

 

Opis sprzętu USG w Carolina Medical Center:

wpełni cyfrowy płaski monitor 17",
doskonała jakość obrazowania wraz z obrazowaniem harmonicznym THI i Pulse Substracion,
Doppler pulsacyjny i ciągły,
Doppler kolorowy,
Power Doppler oraz A-ADF szerokopasmowy Doppler o znakomitej rozdzielczości,
Doppler tkankowy TDI z możliwością zaawansowanych obliczeń,
ACT - automatyczne wyznaczanie konturów wsierdzia,
APLI-PURE – poprawia rozdzielczość i kontrast obrazowania,
QuickScan – automatyczna optymalizacja obrazowania,
badania Stress Echo,
rekonstrukcje 3D, 4D, obrazowanie panoramiczne, trapezoidalne,
programowalny interfejs użytkownika,
automatyczny obrys i wyznaczanie parametrów przepływu,
pamięć typu CINE-LOOP,
funkcja powiększania obrazu w czasie rzeczywistym i zamrożonego,
wbudowany system archiwizacji na HDD, CDR/RW, MO,
komunikacja w standardzie DICOM,
sondy przezprzełykowe dla dorosłych i dzieci,
aparat współpracuje z szerokopasmowymi, wieloczęstotliwościowymi głowicami wszystkich typów o częstotliwościach pracy od 2-14MHz,
najnowszej generacji obrazowanie kontrastowe
 

Brak tagów