Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Abonamentowcy nie zyskają na uldze zdrowotnej

Gazeta Prawna | 2009-08-05

Prywatne firmy medyczne oferujące abonament obawiają się, że plany resortu zdrowia wprowadzenia ulgi zdrowotnej tylko dla osób, które wykupią dodatkową polisę, spowodują spadek zainteresowania ich usługami - informuje Gazeta Prawna.

Z opieki w ramach pracowniczych programów zdrowotnych korzysta już 1,5 mln pracowników i ich rodzin. W okresie wzrostu gospodarczego rynek abonamentów zdrowotnych rozwijał się w tempie ponad 30 proc. Obecnie, w czasie kryzysu, będzie on również rósł. Prywatne firmy medyczne spodziewają się, że będzie to nawet 15 proc. w skali roku. Jak podkreślają ich przedstawiciele, dzięki ich usługom, przede wszystkim odciążony został system publicznej ochrony zdrowia.

– To pracodawcy i pracownicy wzięli na swoje barki obowiązek sfinansowania opieki, która de fecto powinna być im zapewniona przez publiczne placówki – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Firmy abonamentowe obawiają się jednak, że rozwój ich rynku zostanie wstrzymany, jeżeli resortowi zdrowia uda się wprowadzić od przyszłego roku system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.

Ulga tylko na polisy

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby od przyszłego roku te osoby, które wykupią dodatkową polisę zdrowotną w towarzystwie ubezpieczeniowym, mogły odliczyć poniesione wydatki od podatku. Z takiej możliwości nie skorzystają jednak klienci prywatnych firm abonamentowych. Resort zdrowia nie chce bowiem zgodzić się, żeby również koszty abonamentów były odliczane od podatku. Tłumaczy, że już teraz pracodawcy wliczają zakup pracowniczych pakietów zdrowotnych w koszty prowadzenia działalności.

To zdaniem firm abonamentowych może w bardzo znacznym stopniu ograniczyć zainteresowanie klientów pakietami zdrowotnymi.

Gazeta Prawna

Brak tagów