Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Biedni płacą za bogatych?

Rzeczpospolita | 2009-08-03

Demonstracje pod NFZ. We wschodniej i południowej Polsce związkowcy walczą o pieniądze na leczenie dla swoich regionów - informuje Rzeczpospolita.

Protesty objęły Świętokrzyskie, Lubelskie i Podkarpackie. – Przez niesprawiedliwy podział pieniędzy stracą w przyszłym roku odpowiednio: 150, 200 i 308 milionów złotych! To doprowadzi służbę zdrowia do katastrofy – mówi Karol Stpiczyński, szef Porozumienia na rzecz Obrony Szpitali Polski Południowo-Wschodniej. Należą do niego regionalne związki zawodowe i dyrektorzy szpitali. – Apelujemy do pani minister, by nie podpisywała planu finansowego funduszu na przyszły rok – zaznacza Stpiczyński. I grozi, że jeśli Ewa Kopacz plan jednak podpisze, będą kolejne protesty.

Problem nie jest nowy. Pojawia się od dziesięciu lat, czyli od utworzenia kas chorych. Regiony, które dostają mniej pieniędzy ze składki zdrowotnej, bo mają wyższe bezrobocie i mieszkańców, którzy mniej zarabiają (np. Podkarpacie i Lubelszczyzna) rywalizują o pieniądze z bogatymi (Śląsk, Mazowsze, Pomorze). Te województwa z kolei argumentują, że potrzeba im więcej pieniędzy, bo to u nich robione są specjalistyczne operacje, najwięcej jest klinik i szpitali specjalistycznych.

W tej chwili pieniądze dzielone są między regiony na podstawie przepisów z 2007 roku. Rząd PiS przekonała argumentacja bogatych. Ewa Kopacz kilkakrotnie zapowiadała, że sposób podziału pieniędzy zmieni.

Rzeczpospolita

Brak tagów