Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Pieniądze z NFZ: szpitale kontra przychodnie

Gazeta Wyborcza | 2009-07-30

NFZ chce zmniejszyć pulę na szpitale, a zwiększyć tę na podstawową opiekę zdrowotną. W toruńskich lecznicach pomysł nie podoba się nie tylko ze względów ekonomicznych. - Najpierw niech lekarze pierwszego kontaktu zaczną się wywiązywać ze swoich obowiązków - mówią w szpitalach.

Plany Narodowego Funduszu Zdrowia "Gazeta" ujawniła kilka dni temu. Wynika z nich, że w 2010 r. na leczenie pójdzie mniej więcej tyle samo pieniędzy, co w tym roku, czyli około 54 mld zł. NFZ zamierza jednak po nowemu podzielić całą pulę.

Najwyższy wzrost będzie w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), która ma dostać aż 14,7 proc. więcej pieniędzy. Mniejsze o 8 proc. fundusze mają za to trafić do szpitali. Plan wywołał burzę wśród dyrektorów lecznic, którzy i tak od lat walczą z niedofinansowaniem procedur medycznych. Projekt przyszłorocznego budżetu nie podoba się też w Toruniu. Jednak nie tylko ze względów czysto ekonomicznych. - Jeśli za zwiększonymi nakładami pójdzie rzetelniejsze wywiązywanie się podstawowej opieki zdrowotnej ze swoich obowiązków i będzie ona z nich należycie rozliczana, to nie mam nic przeciwko wpompowaniu większych kwot - deklaruje Krystyna Zaleska, dyrektor Szpitala Miejskiego. - Wtedy nasze koszty by spadły, więc obcięcie funduszy nie zrobiłoby nam krzywdy. Problem z POZ jest jednak taki, że wchłania coraz więcej pieniędzy, a coraz mniej robi.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów