Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Lekarze: Niech NFZ nie wciąga nas w biurokrację

Gazeta Wyborcza | 2009-07-30

W czerwcu do gabinetów lekarskich przyszło pismo z NFZ. Fundusz polecił "świadczeniodawcom" sprawdzać, czy tworzony przez pracowników NFZ Centralny Wykaz Ubezpieczonych jest aktualny. - Mamy leczyć, a nie wypełniać papierki - oburzają się lekarze.

CWU to spis wszystkich osób objętych ubezpieczeniem zdrowotnym. Figurują w nim także osoby ze statusem "nieubezpieczony". Wykaz jest sporządzany przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie danych z ZUS i KRUS.

Choć Fundusz sporządza CWU na swoje potrzeby, to ma stałe problemy z jego aktualizacją. Jak przyznaje Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ, w czerwcu w województwie w CWU figurowały 53 tysiące "nieubezpieczonych". - Taką liczbę powodują migracje i emigracje, błędy pracodawców dokonujących zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego pracowników i członków ich rodzin, niedopełnienie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, błędy w przekazie danych pomiędzy ZUS, KRUS i NFZ - wylicza Ługowski. Nieścisłości w wykazie powodują, że ktoś jest leczony za darmo, choć nie powinien z tego skorzystać lub odwrotnie.

 

Gazeta Wyborcza

Brak tagów