Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Kolejny lek ratujący życie zniknął z aptek

Rzeczpospolita | 2009-07-27

Nikt nie może zmusić koncernów, by regularnie dostarczały farmaceutyki. Hydrocortyzonu - leku na astmę stosowanego też przy zapaleniu płuc nie będzie w sprzedaży jeszcze prawie miesiąc - informuje Rzeczpospolita.

Leku tego używają m.in. astmatycy, zgłaszają się po niego chorzy z zapaleniem płuc. Często bezskutecznie. Hydrocortyzonu nie będzie jeszcze prawie miesiąc. – Lek dostarczymy odbiorcom 15 sierpnia – zapowiada Marek Wójcikowski, prezes Jelfy.

Substancja do produkcji leku, którą fabryka sprowadza z zagranicy, nie spełniła kryteriów jakości. – Złożyliśmy reklamację. Takie sytuacje mogą się zdarzać – tłumaczy Wójcikowski.

Problem w tym, że w Polsce, z różnych zresztą powodów, zdarzają się wyjątkowo często. W śląskich aptekach w ostatnich miesiącach brakowało dwóch leków rozrzedzających krew i zapobiegających zawałom – clexane i fraxiparyny.

Szpitale miały w tym roku problem z kupieniem corhydronu, który jest podstawowym lekiem ratującym życie przy ostrych atakach alergicznych.

Skandal na międzynarodową skalę wywołał niedawny brak leku, który zwalcza prątki gruźlicy. – Za kilka miesięcy zobaczymy, czy zagrożenie epidemiczne przełożyło się na większą liczbę zachorowań – mówi dr Adam Radomyski z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

więcej w Rzeczpospolitej

Brak tagów