Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

"GW": Szpitale wbrew prezydentowi

Gazeta Wyborcza | 2008-11-20

Lech Kaczyński wczoraj zapowiedział, że zablokuje ustawę o komercjalizacji szpitali. Ale samorządów lokalnych weto nie zatrzyma - 50 szpitali już szykuje się do przekształcenia w spółki - informuje Gazeta Wyborcza.

 

Weta nie może się doczekać Piotr Kagankiewicz, starosta z Tomaszowa Mazowieckiego (Łódzkie, . Podlega mu duży zadłużony powiatowy szpital. - Wreszcie będę wiedział, na czym stoję. Liczyłem wprawdzie na ustawowe oddłużenie, ale nie mogę na nie czekać w nieskończoność. Zaraz po wecie skomercjalizujemy szpital, żeby go ratować, w przeciwnym razie pójdziemy na dno.

 

Według ustawy przyjętej przez parlament skomercjalizowane zakłady opieki zdrowotnej nie mogłyby się zadłużać w nieskończoność. Za leczenie jak dotychczas płaciłby NFZ, co ma zagwarantować, że wszyscy potrzebujący pomocy będą leczeni. Właścicielem skomercjalizowanych szpitali pozostałyby samorządy lokalne. Ale mogłyby wchodzić w spółki albo nawet sprzedawać swoje firmy.
Prezydent uważa, że byłaby to prywatyzacja, która doprowadzi do podziału społecznego "na tych leczonych w dusznych sześcioosobowych salach i tych leczonych w klimatyzowanych salach". Wczoraj w Katowicach zapowiedział: - Jest rzeczą oczywistą, że te przepisy będą zawetowane.

 

Tymczasem pierwszym efektem weta będzie paradoksalnie natychmiastowa komercjalizacja kilkudziesięciu szpitali. Według Związku Powiatów Polskich aż 50 samorządów rozpoczęło przekształcanie ZOZ-ów w spółki. - Jak już będzie wiadomo, że ustawa nie przejdzie, samorządowcy będą chcieli jak najszybciej skończyć, to co zaczęli - mówi Marek Wójcik z ZPP.
- Przecież nie można w nieskończoność żyć w niepewności - mówi Edmund Kotecki, starosta Brzezin (Łódzkie, . - Trzeba ratować szpital. 180 łóżek i aż 12 mln długów. Jak ma być to weto, to jak najszybciej.

 

Gazeta Wyborcza, 20.11.2008

Brak tagów