Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Nowoczesny tomograf dla łodzian

Adam Czerwiński, Gazeta Wyborcza Łódź | 2009-07-14

To już pewne - pierwszy w Łodzi PET, czyli aparat do pozytronowej tomografii emisyjnej, stanie w Szpitalu im. Kopernika - podaje GW.
 

PET to jedna z najnowocześniejszych metod diagnostycznych w onkologii, ale także neurologii czy kardiologii. Łodzianie potrzebujący takiego badania na razie są kierowani do innych ośrodków - na przykład do Bydgoszczy.

I jeszcze długo mogłoby tak pozostać, bo żadnego szpitala nie stać na kupno urządzenia za kilkanaście milionów i jeszcze budowę specjalnego bunkra.

- Dlatego urząd marszałkowski zdecydował, że możemy wynająć jeden ze szpitalnych budynków firmie, która wstawi do nas to urządzenie - mówi "Gazecie" Wojciech Szrajber, dyrektor "Kopernika".

Szpital przy ul. Pabianickiej wkrótce ogłosi przetarg na dzierżawę dawnej zwierzętarni. - Chętnych nie brakuje - zdradza Szrajber. - Kilka firm oferowało mi wstawienie takiego urządzenia.

Ale dyrektor zastrzega, że nie każdy może spełnić wymagania, jakie zamierza postawić szpital. - Są różne PET-y. My chcemy lepszego, czyli urządzenia z tzw. akceleratorem. Dzięki niemu badania mają wyższą wartość diagnostyczną. Bo potrzebne do badań izotopy, które rozpadają się w ciągu kilku godzin, są wytwarzane na miejscu. Szpitale, które akceleratora nie mają, muszą je sprowadzać z innych ośrodków, często z zagranicy. To drogie i nie tak skuteczne rozwiązanie jak własny akcelerator.

 

Gazeta Wyborcza Łódź 14.07.09

Brak tagów