Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Sejmik chce bazy lotniczego pogotowia

Arkadiusz Kuglarz, Joanna Pszon, Gazeta Wyborcza Opole | 2009-07-08

Sejmik województwa opolskiego jednogłośnie przyjął wczoraj apel o utworzenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - informuje Gazeta Wyborcza.
 

Przez Opolszczyznę przebiega ponad 100 km autostrady, zwiększająca się liczba wypadków wymaga szybkiego dotarcia służb ratowniczych do poszkodowanych. Tymczasem obecnie ten region znajduje się pod opieką LPR z Gliwic i Wrocławia, co powoduje, że czas dotarcia lotniczych zespołów na miejsce wypadku znacznie się wydłuża. To może skutkować bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia poszkodowanych  Utworzenie bazy daje szansę nawiązania współpracy transgranicznej ze stroną czeską, zwłaszcza że południowa część województwa to często tereny górskie, w których powietrzny transport sanitarny jest najszybszą lub często jedyną drogą niesienia pomocy.
Sejmik wskazuje jednocześnie Polską Nową Wieś jako miejsce pod utworzenie przyszłej bazy. W apelu, który trafi m.in. do premiera i minister zdrowia, zaznaczono także, że są prowadzone działania, by utworzyć przy szpitalach wysoko wyspecjalizowane lądowiska dla śmigłowców. - Mamy już informację o 600 tys. zł z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego na lądowisko koło Wojewódzkiego Centrum Medycznego. O brakujących pieniądzach na jego dokończenie będę rozmawiał z dyrektorem WCM dr Markiem Piskozubem - mówi marszałek województwa Józef Sebesta.  Opolszczyzna jest jedynym województwem, które nie ma bazy lotniczego pogotowia na swym terenie.

 

Gazeta Wyborcza Opole 08.07.09

Brak tagów