Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

VAT ogranicza restrukturyzację placówek służby zdrowia

Przemysław Molik/Gazeta Prawna | 2009-07-03

Szpitale nie mogą odliczyć VAT z faktur za towary i usługi budowlane, usługi projektowe i doradcze. Koszt inwestycji w branży medycznej zwiększa też VAT od aportów - podaje GP.
 

– Placówki medyczne nie mogą odliczyć podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług budowlanych, projektowych, doradztwa i innych – wylicza Andrzej Chełchowski.

Zwolnieniem z VAT objęto usługi świadczone przez szpitale, usługi medyczne świadczone przez przychodnie i praktyki lekarskie, usługi stomatologiczne, usługi położnych, pielęgniarek, fizykoterapeutów i osób zajmujących się usługami paramedycznymi.

Katarzyna Ryszard, doradca podatkowy, tłumaczy, że przedsiębiorcy świadczący usługi ochrony zdrowia, ponosząc wydatki na inwestycje, nabywane towary lub usługi niezbędne dla działalności leczniczej, płacą ceny brutto z naliczonym VAT, nie mając możliwości odliczenia takiego VAT, jaką mają inni przedsiębiorcy.

– Rozwiązanie to jest szczególnie niekorzystne, zwłaszcza że koszt nieodliczalnego VAT dotyczy też VAT ukrytego w cenie produktów farmaceutycznych, usług za media, leków, urządzeń medycznych, paliwa, energii, telefonów, wody, napraw sprzętu, usług doradczych, projektowych – podkreśla Katarzyna Ryszard.

Dodatkowe niekorzystne skutki podatkowe dla podmiotów dokonujących inwestycji w sektorze ochrony zdrowia wprowadziły nowe regulacje ustawy o VAT w zakresie opodatkowania aportów, które obowiązują od grudnia 2008 r. Co do zasady, podmiot wnoszący aport jest zobowiązany do zapłaty VAT od wartości aportu – np. w postaci budynków i wyposażenia szpitali wniesionych do nowo powstałych spółek medycznych. W związku z tym, że spółka medyczna nie ma prawa do odliczenia VAT, powoduje to obciążenie jej wyniku finansowego.

 

Gazeta Prawna 03.07.09

Brak tagów