Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Noworodki leżą z zawałowcami

Ewa Zwierzchowska/Życie Warszawy | 2009-07-03

Od 1 lipca w szpitalu w Grodzisku Mazowieckim nie działa pediatryczna izba przyjęć. Maluchy z nagłymi przypadłościami kurują się teraz razem z dorosłymi w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym - podaje ŻW.
 

Oddzielna izba przyjęć dla dzieci do 16. roku życia w Szpitalu Zachodnim działała ponad rok. – Uruchomiliśmy ją, aby oddzielić najmłodszych od widoku ofiar wypadków: połamanych, wymagających reanimacji czy pijanych pacjentów – tłumaczy dr Jacek Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w placówce. W izbie przyjęć lekarze podejmowali decyzje o dalszych losach małych pacjentów.

 – Ci najbardziej chorzy trafiali na szpitalne oddziały. Niektórych leczyliśmy doraźnie przez kilka godzin, np. podając kroplówkę, i odsyłaliśmy do domu – opowiada dr Pawlak. Średnio w ciągu doby przewijało się tutaj 20 – 30 pacjentów. W okresie największych infekcji (np. zimą) nawet 60. Decyzję o zamknięciu izby przyjęć podjęła dyrekcja szpitala. – Mazowiecki oddział NFZ nie zgodził się na osobne finansowanie izby – tłumaczy dr Pawlak.

Miesięcznie był to koszt na poziomie 30 – 40 tys. zł. Szpital popadał więc w długi, bo nie miał z czego pokryć tych wydatków. Zaczęło też brakować lekarzy. Teraz dzieci korzystają ze wspólnego wejścia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z dorosłymi.

Co na to NFZ? – Nie ma powodu, aby osobno rozliczać SOR i izbę przyjęć. Musielibyśmy płacić dwa razy za te same świadczenia – tłumaczy Wanda Pawłowicz, rzeczniczka mazowieckiego NFZ. – Szpital dostaje jednak pieniądze za wszystkie dzieci leczone na oddziale ratunkowym – dodaje. Podkreśla też, że do SOR-u powinny zgłaszać się osoby z ciężkimi przypadkami zagrażającymi życiu. W przeciwnym razie izba przyjęć stanie się poradnią.

 

Życie Warszawy 03.07.09

Brak tagów