Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Niepewność w ośrodkach transplantacyjnych

Judyta Watoła/Gazeta Wyborcza Katowice | 2009-07-01

NFZ już za dwa dni ma przejąć finansowanie przeszczepów nerek, trzustki i szpiku. Nikt nie wie jeszcze jednak, ile śląski fundusz na transplantacje będzie miał teraz pieniędzy i jak je wyda. Lekarze boją się, że zamieszanie odbije się na chorych - podaje Gazeta Wyborcza Katowice.
 

Wszystkie przeszczepy opłacane były dotąd przez resort zdrowia, ale od trzech miesięcy przeszczepy rogówek są finansowane przez NFZ, zaś od 1 lipca ministerstwo będzie płacić tylko za transplantacje wątroby, serca i płuc. Jacek Paszkiewicz, szef NFZ-etu, nie wydał jednak żadnego dokumentu, na podstawie którego oddziały mogłyby podpisywać kontrakty na przeszczepy. Ta sytuacja szczególnie dotyka Klinikę Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Transplantacyjnej oraz Klinikę Hematologii i Transplantacji Szpiku w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach.


- Dotąd nie wiemy, ile NFZ będzie miał dla nas pieniędzy. Będziemy dalej przeszczepiać, ale całe to zamieszanie nie może trwać długo, bo odbije się w końcu na chorych - mówi prof. Lech Cierpka, kierownik Kliniki Chirurgii.


Sytuację komplikuje fakt, że trzy czwarte pacjentów, którym w Katowicach przeszczepia się szpik, mieszka poza terenem tego województwa. Śląskiego oddziału NFZ-etu nie stać na dopłacanie, a centrala funduszu nie zdecydowała, czy da mu dodatkowe pieniądze.

 

Gazeta Wyborcza Katowice 01.07.09

Brak tagów