Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

W Kędzierzynie - Koźlu rośnie nowy szpital

Marta Jurga/MedicalOnline | 2009-06-29
W Kędzierzynie - Koźlu rośnie nowy szpital

W Kędzierzynie- Koźlu rośnie nowy szpital

W Kędzierzynie - Koźlu rośnie nowy szpital

Dyrekcja szpitala już zagospodarowała miejsce, które opustoszało po przeniesionym do nowej części Oddziale Chorób Wewnętrznych.

Kozielski szpital to jeden z najprężniej rozwijających się placówek na Opolszczyźnie. Prace przy jego rozbudowie trwały blisko półtora roku. Teraz szpital może pochwalić się spełniającą unijne standardy nową, mieszczącą cztery oddziały częścią. A to dopiero początek zmian.

Powiatowy Szpital Zespolony w Kędzierzynie- Koźlu właśnie zakończył pierwszy etap inwestycji.  - Gruntowna rozbudowa naszego szpitala była niezbędna - tłumaczy Ada Nużyńska, rzecznik prasowy szpitala w Kędzierzynie- Koźlu. - Decyzję o jej rozpoczęciu podjęliśmy, by sprostać zawartym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia wymogom, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładów opieki zdrowotnej, zarówno pod względem fachowym, jak i sanitarnym - dodaje.

Nowe oddziały w nowym skrzydle


Dyrekcja placówki zdecydowała się na dobudowanie dodatkowego skrzydła szpitala. Łącznie to aż 3500 metrów kwadratowych powierzchni. Nowa część składa się z czterokondygnacyjnego łącznika oraz trzykondygnacyjnego budynku głównego. Niski parter budynku zajmuje działający już Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izba Przyjęć. Na parterze z kolei znajdują się pomieszczenia Oddziału Chorób Wewnętrznych, który przyjmuje już pacjentów.

Dyrekcja szpitala już zagospodarowała miejsce, które opustoszało po przeniesionym do nowej części Oddziale Chorób Wewnętrznych.

- Od czerwca działa tam liczący 27 łóżek oddział geriatrii. Jest to drugi w naszym województwie oddział geriatryczny - zaznaczył Dariusz Szymański, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Przed szpitalem kolejny etap rozbudowy. Na wykończenie czekają jeszcze kolejne trzy kondygnacje. Zgodnie z projektem, mają się tam znaleźć cześć Bloku Operacyjnego, kaplica, sala narad oraz pomieszczenia Oddziału Ortopedii. Do nowej części dobudowanego skrzydła już teraz została przeniesiona już Sterylizacja oraz Laboratorium. Znajduje się tam również pracownia USG. Na wykończenie wciąż czeka pierwsze piętro budynku, gdzie docelowo mieścić się będzie oddział ortopedyczno-urazowy.

Kredyt na rozbudowę

Do tej pory inwestycja pochłonęła ponad 26 milionów złotych. Szpital z własnych środków wyłożył na nią sześć milionów złotych. Dodatkowe pięć milionów dołożył szpitalowi organ założycielski. Na resztę dyrekcja musiała zaciągnąć 15 milionów złotych kredytu bankowego.

Nowe skrzydło to nie tylko  nowe pomieszczenia, ale też nowa aparatura medyczna. Szpital postawił na diagnostykę radiologiczną. Za ponad 1,2 miliona złotych zakupiono cyfrowy aparat RTG z systemem archiwizacyjno-dystrybucyjnym. Środki na ten cel pochodziły z trzech źródeł: pieniędzy szpitala, budżetu powiatu oraz Unii Europejskiej. Tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny udostępniła jedna z firm medycznych.