Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Zaczyna się rozbudowa Szpitala Klinicznego nr 4

Marcin Bielesz/Gazeta Wyborcza Lublin | 2009-06-29

Szpital kliniczny przy ul. Jaczewskiego rusza z megainwestycją. Do 2012 przy ul. Jaczewskiego powstanie czteropiętrowy budynek, gdzie znajdzie się nowy blok operacyjny szpitala - podaje GW.
 

Obecnie w szpitalu działa jedynie prowizoryczny trakt operacyjny (ciąg wydzielonych sal, które muszą być maksymalnie odizolowane od ewentualnych źródeł infekcji). - To trzecie piętro głównego bloku szpitala. Piętro wyżej znajduje się kuchnia i dział żywienia. Trudno nazwać taką lokalizacją inaczej niż fatalną - mówi Marian Przylepa, dyrektor PSK 4. Gdy szpital powstawał w 1965 roku postanowiono, że sale operacyjne będą tu zlokalizowane tymczasowo. - Jak to zwykle bywa prowizorki okazują się najtrwalsze - mówi Przylepa. Z biegiem lat rezygnowano z kolejnych zamiarów rozbudowy szpitala, np. nigdy nie powstał kompleks klinik zabiegowych, który miał stanąć przy Jaczewskiego.

Szpital musi jednak skończyć z wieloletnią prowizorką: - Trakt operacyjny nie spełnia ciągle zmieniających się i coraz ostrzejszych norm. U nas na przykład brakuje sali wybudzeń - wyjaśnia dyrektor placówki. Unia Europejska dała polskim szpitalom czas do 2012 roku na dostosowanie się do norm obowiązujących na terenie państw należących do UE. Placówki, które się do tego nie dostosują, będą musiały przestać leczyć.

Inwestycja już się rozpoczęła. Na razie wycięto drzewa rosnące między zabudowaniami szpitala a ulicą Jaczewskiego. Tam właśnie powstanie nowy blok operacyjny. Na dwóch piętrach będzie 12 sal operacyjnych. Na pozostałych dwóch kondygnacjach znajdą się: oddział intensywnej terapii z 25 łóżkami i pomieszczenia, w których będzie przeprowadzana sterylizacja na potrzeby bloku operacyjnego.

Cała inwestycja jest warta 48 mln złotych. Aż 42 miliony na budowę bloku operacyjnego przy ul. Jaczewskiego przeznaczyło Ministerstwo Zdrowia. O resztę musi postarać się sam szpital.

Gazeta Wyborcza Lublin 29.06.09

Brak tagów