Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Dodatkowe 500 tyś złotych na badania pet/ct we Wrocławiu

MedicalOnline.pl | 2009-06-24

Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej – należąca do Koncernu Euromedic Diagnostics, pierwsza w Polsce prywatna placówka, w której wykonywane są badania PET-CT, działa we Wrocławiu już dwa lata.

Początek był trudny. Oczekiwanie na kontrakt z NFZ przedłużało się, liczba badań wykonywanych miesięcznie nie przekraczała dwudziestu – wspomina dr med. Andrzej Kołodziejczyk – Kierownik Ośrodka. Pierwszy, podpisany w sierpniu 2007r kontrakt „na próbę”, gwarantował finansowanie stu badań. Szybko okazało się, że to kropla w morzu potrzeb. Do końca 2007 roku liczba skierowań osiągnęła poziom 100/miesiąc. Rok 2008 to kolejnych 1600 badań i … kontrola, którą NFZ przeprowadził na zlecenie NIK. Wykazała, że ośrodek działa bez zarzutu, że ściśle przestrzega wszystkich, zawartych w umowie z NFZ, zobowiązań. Tym samym Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej potwierdziło słowa Krajowego Konsultanta w dziedzinie Medycyny Nuklearnej, które padły podczas uroczystości otwarcia placówki i brzmiały: „…jest przykładem wzorowej współpracy pomiędzy inwestorem prywatnym a społeczną służbą zdrowia…”
Wysoki koszt badania PET/CT powoduje, że wskazania do jego wykonania określa ustawa. Wskazania te są stale weryfikowane i obecnie rozszerzone. A wynikają z nowych światowych standardów leczenia, głównie w hematologii i pulmonologii. Ostatnia poprawka spowodowała już w pierwszych miesiącach bieżącego roku istotnie większe zapotrzebowanie i, w efekcie, nadwykonania.

Niekwestionowana wartość diagnostyczna metody oraz fakt, że realizujemy warunki kontraktu z NFZ ze szczególną starannością spowodowały, że Fundusz przeznaczył dodatkowe fundusze w wysokości ponad pół miliona złotych, na badania, które mają bezpośredni wpływ na ustalenie właściwego sposobu leczenia chorych na nowotwory i pozwala w szczegółowy sposób monitorować jego przebieg.
2,5 tysiąca badań PET/CT rocznie to standard w placówkach europejskich. Cieszę się, że Zespół, którym mam przyjemność kierować, osiągnął ten poziom już po dwóch latach funkcjonowania. Wierzę równocześnie, że nasza praca jest równie wysoko oceniana przez odbiorców – pacjentów i lekarzy kierujących – dodaje dr Andrzej Kołodziejczyk.
 

MedicalOnline.pl 24.06.09

Brak tagów