Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Więcej skarg na siostry

Sylwia Szparkowska/Rzeczpospolita | 2009-06-24

Pacjenci coraz częściej skarżą się na błędy pielęgniarek. Siostry odpowiadają: w szpitalach jest nas za mało - podaje Rz.
 

W ubiegłym roku do rzeczników odpowiedzialności zawodowej (do których zgłaszane są skargi na pracę pielęgniarek) trafiły w całej Polsce 153 skargi. Rok wcześniej było ich 91.

– Pacjenci coraz lepiej znają swoje prawa – komentuje wzrost liczby zażaleń Maria Smalec, zastępca naczelnego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. – Inna sprawa, że bardzo duża część skarg nie wynika z zaniedbań samych pielęgniarek, ale z warunków, w jakich pracują, czy złej organizacji pracy szpitala. Na co skarżą się pacjenci? Np. na odleżyny powstające w czasie leczenia.

Z danych samorządu pielęgniarskiego wynika też, że chorzy często się skarżą, iż siostry nie zatrzymują w tajemnicy informacji o stanie ich zdrowia, np. o podjętej próbie samobójczej.

Naczelny rzecznik po każdym postępowaniu informuje dyrektora szpitala o jego wynikach. Spora część spraw wszczętych po skargach na pielęgniarki jest umarzana. W ubiegłym roku było tak aż w 81 ze 153 postępowań. 27 w ogóle nie zostało rozpoczętych. Zdaniem Marii Smalec właśnie dlatego, że nie zawsze winne są pielęgniarki. Ministerstwo Zdrowia ma jednak bardziej krytyczną ocenę.

– Umarzanie postępowań często w odbiorze społecznym jest niesprawiedliwe – mówi Beata Cholewka z resortu zdrowia. – Nawet dla mnie niezrozumiałe jest, dlaczego umorzono postępowanie wobec pielęgniarek, które fotografowały się z wcześniakami i wyjmowały je z inkubatorów w słynnej sprawie z Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach. Ministerstwo przygotowuje przepisy, które wzmocnią pozycję pacjenta w postępowaniu przed sądem pielęgniarskim. Chory, który poskarżył się na pracę sióstr, będzie w takim postępowaniu występować jako strona pokrzywdzona.

 

Rzeczpospolita 24.06.09

Brak tagów