Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

NFZ uspokaja szefów dolnośląskich szpitali

Marzena Kasperska/Gazeta Wyborcza Wrocław | 2009-06-19

Dyrektor dolnośląskiego NFZ zapewnił w środę, że w drugim półroczu pieniędzy dla szpitali w regionie nie zabraknie. Fundusz ma dostać dodatkowe 200 mln zł z budżetu centralnego. Ale szefowie lecznic w te zapewnienia nie wierzą, dlatego dziś zażądają gwarancji na piśmie - podaje GW.

Przypomnijmy, NFZ przesłał do szpitali ofertę finansową na drugie półrocze. Propozycje zszokowały dyrektorów, bo okazały się dla nich wyjątkowo niekorzystne. Niektóre placówki straciłyby nawet 30 proc. z kwoty, jaką dysponowały do czerwca. Cięcia miałyby dotknąć m.in. oddziałów internistycznych, chirurgicznych, okulistycznych, zakaźnych. Natychmiast na własnej skórze odczuliby je pacjenci, zwłaszcza ci, którzy czekają na planowe zabiegi. Tylko dwa wrocławskie szpitale kliniczne miałyby w sumie dostać aż 33,5 mln zł mniej. - Czyli wpływy do budżetu byłyby o 25 proc. niższe - mówi Arkadiusz Foerster, rzecznik Akademii Medycznej.

NFZ poinformował, że do podziału na szpitale w całym województwie ma około 150 mln zł mniej niż w pierwszym półroczu. - To dlatego, że z puli przeznaczonej na drugie półrocze musieliśmy zapłacić za świadczenia nielimitowane, czyli wszystkie ratujące życie lub porody, zrealizowane w szpitalach w pierwszym półroczu - tłumaczy Krzysztof Dworak, dyrektor dolnośląskiego oddziału Funduszu. - Ale nie ma powodu, żeby załamywać ręce. Spodziewam się, że za kilka miesięcy centrala będzie dzielić rezerwę finansową. Na Dolny Śląsk przypadłoby około 200 mln - zapewnia Dworak.

W środę dyrektorzy szpitali od rana negocjowali w siedzibie NFZ nowe warunki kontraktu. Rozmowy kończyły się najczęściej spisaniem protokołu rozbieżności i odłożeniem dalszych pertraktacji na przyszły tydzień. - Powiedziałem, że rozumiem trudną sytuację NFZ i mogę zgodzić się na cięcia 2-5-procentowe, ale o większych mowy być nie może - opowiada jeden z dyrektorów. Ale były i takie szpitale, którym odpowiadają warunki NFZ. Umowy podpisały wczoraj Dolnośląskie Centrum Onkologii i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

Po południu dyrektorzy zrzeszeni w Konsorcjum Szpitali Wrocławskich spotkali się na naradzie. Przez trzy godziny szukali sposobu na wyjście z kryzysu. Udało nam się dowiedzieć, że dzisiaj zaproponują Dworakowi podpisanie umowy nie do końca roku, a jedynie do września lub października. I wyłącznie na dotychczasowych, korzystnych dla siebie warunkach. - Dyrektor NFZ zapewnia nas, że jesienią dostanie ok. 200 mln zł z rezerwy finansowej. Nie będzie miał kłopotu, żeby zapłacić nam za ostatnie miesiące roku - mówi szef jednego z największych szpitali na Dolnym Śląsku.

 

Gazeta Wyborcza Wrocław 19.06.09

Brak tagów