Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

OSOZ.pl tworzy Mapy Zdrowotne Kraju

MedicalOnline.pl | 2009-06-19
OSOZ.pl tworzy Mapy Zdrowotne Kraju

Skuteczna opieka zdrowotna, to przede wszystkim ciągła i możliwie najszybsza analiza informacji o wszelkich potencjalnych zagrożeniach, głównie epidemiologicznych i tworzenie aktualnych obrazów stanu zdrowotnego kraju.
Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia od lat wychodzi naprzeciw takim potrzebom i na podstawie zbieranej informacji buduje na bieżąco Mapy Zdrowotne Kraju, unikalne i niespotykane dotychczas dynamiczne obrazy pozwalające monitorować zjawiska chorobowe i zdrowie obywateli. To pierwsze w Polsce i jedno z najbardziej innowacyjnych tego typu rozwiązań na świecie.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia rejestruje zdarzenia zdrowotne w tzw. czasie rzeczywistym, czyli przetwarza istotne dane o zdrowiu w kilka sekund po ich wytworzeniu w systemach informatycznych przychodni i aptek z całego kraju, współpracujących z systemem.
- Od kilkunastu lat pracujemy nad systemem OSOZ, którego celem jest kompleksowe wspomaganie zdrowia społeczeństwa poprzez integrację całej polskiej opieki zdrowotnej. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu kilku tysięcy jednostek polskiej opieki zdrowotnej jesteśmy w stanie dostarczać tego rodzaju rozwiązania. Niewiele osób wie, że mapy zdrowotne dostępne są już w systemie OSOZ od kilku lat. – mówi Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ.
To doskonałe i wiarygodne narzędzie, które umożliwia bieżące monitorowanie pojawiania się oraz rozprzestrzeniania różnego rodzaju chorób oraz zdarzeń powiązanych z tymi chorobami. Znajomość rozkładu geograficznego i czasowego pozwala na identyfikację czynników warunkujących występowanie zachorowań. Bieżący podgląd na skalę zachorowań umożliwia precyzyjne podjęcie działań zapobiegawczych w taki sposób, by przy jak najmniejszym koszcie uzyskać maksymalną efektywność. Z serwisu mogą korzystać zarówno urzędnicy, pracownicy służby zdrowia, sami pacjenci, jak również politycy odpowiedzialni za opiekę zdrowotną.
W ramach serwisu dostępna jest lista chorób, dla których opracowane statyczne i dynamiczne mapy zdrowotne. Dynamiczne mapy zdrowotne pozwalają między innymi na analizowanie rozprzestrzeniania się zjawisk chorobowych w ostatnim miesiącu..

Zainteresowani mogą korzystać z serwisu poprzez wejście na www.osoz.pl i wybranie zakładki Serwisy Otwarte, a następnie Mapy Zdrowotne Kraju.

W systemie OSOZ dane o chorobach gromadzone są automatycznie na anonimowych Indywidualnych Kontach Zdrowotnych, gdzie w formie elektronicznej przechowywana jest cała dokumentacja związana ze zdrowiem pacjenta. Informacje zdrowotne przesyłane na są na konta pacjentów bezpośrednio przez placówki medyczne i apteki współpracujące z systemem, dzięki wykorzystaniu anonimowej Karty Zdrowia OSOZ.
Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia to pierwszy i największy w Polsce projekt z zakresu telemedycy i EHR (Electronic Heath Rekord). To kompleksowy i długofalowy system informacyjny wspomagający opiekę zdrowotną, który od blisko 20 lat konsekwentnie wprowadza KAMSOFT, producent specjalistycznego oprogramowania dla medycyny i farmacji. Nowatorskie połączenie najważniejszych ogniw systemu ochrony zdrowia w Polsce (pacjentów, lekarzy, farmaceutów, instytucji publicznych) oraz stworzenie możliwości swobodnej wymiany informacji, to sposób na skuteczną opiekę zdrowotną i poprawę stanu zdrowia obywateli, mówią twórcy systemu. Zadaniem systemu jest stopniowe zastępowanie tradycyjnej medycyny naprawczej, tańszą i efektywniejszą medycyną zapobiegawczą. Mapy Zdrowotne Kraju są praktycznym przykładem profilaktycznego podejścia w systemie OSOZ. Wszystkich zainteresowanych nowoczesną opieką zdrowotną zapraszamy na stronę internetową www.osoz.pl.

Więcej informacji udziela:

Rafał Kozioł,  Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ
tel. +48 602 412-165
e-mail: rkoziol@kamsoft.pl

 

MedicalOnline.pl 19.06.09

Brak tagów