Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Lniany wynalazek uratuje chorych

Jarosław Kałucki/Rzeczpospolita | 2009-06-18

Już wkrótce skorzystają z niego osoby z trudnymi do wyleczenia ranami. To możliwe, bo Ministerstwo Nauki dało 6 mln zł na prace nad projektem wrocławskiego naukowca - pisze Rz.
 

O lnianych opatrunkach nazywanych w środowisku medycznym odkryciem na światową skalę „Rz” pisała po raz pierwszy w ubiegłym roku. Pozwalają one leczyć rany, z którymi chorzy bezskutecznie zmagali się nawet po kilkanaście lat. Choć przynoszą pozytywne efekty tylko w leczeniu niektórych rodzajów ran (pochodzenia dermatologicznego, hematologicznego i nowotworowego), to z szacunków Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran wynika, że ten problem dotyka ok. 100 tys. osób w Polsce.

Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, gdy prof. Jan Szopa-Skórkowski z Instytutu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego zajął się leczniczymi właściwościami genetycznie modyfikowanego lnu. Jesienią 2008 r. lekarze z wrocławskiego Wojskowego Szpitala Klinicznego przeprowadzili pierwsze badania kliniczne nad działaniem opatrunków.

Uczestniczył w nich m.in. 56-letni mężczyzna, który bez powodzenia leczył owrzodzenie żylne od 1981 r. Po 12-tygodniowej lnianej terapii jego rany (największa miała blisko 9 cm kw.) znikły całkowicie.

Dotychczasowe prace nad genetycznie zmodyfikowanym lnem pochłonęły 2 mln zł ze środków uniwersyteckich. By dalej je prowadzić, prof. Szopa-Skórkowski założył fundację, która zbiera pieniądze na rejestrację parafarmaceutyku i uruchomienie produkcji.

W maju, zupełnie niespodziewanie dla profesora, Ministerstwo Nauki zdecydowało się dofinansować jego projekt (podanie o grant naukowiec złożył pół roku temu). Większość z 6 mln zł od resortu jest przeznaczona przede wszystkim na kontynuowanie badań laboratoryjnych.

 

Rzeczpospolita 18.06.09

Brak tagów