Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Czy Unia uratuje suwalski szpital?

Magdalena Kleban/Gazeta Wyborcza Białystok | 2009-06-16

12 milionów złotych na remont dwóch oddziałów szpitalnych zyska Szpital Wojewódzki w Suwałkach ze środków Unii Europejskiej. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remont oddziałów chirurgii i intensywnej terapii - informuje GW.
 

- Są to środki z dwóch projektów w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Litwa. Pierwszy, we współpracy ze szpitalem w Mariampolu, pozwoli nam dostosować do wymogów unijnych i wyposażyć w nowoczesny sprzęt oddział chirurgiczny, drugi zaś, w którym udział wzięły po cztery szpitale polskie i litewskie, na unowocześnienie i remont oddziału intensywnej terapii - wymienia Grzegorz Gałązka, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Po stronie polskiej z funduszy unijnych poza Szpitalem Wojewódzkim w Suwałkach skorzystają jeszcze: Szpital Wojewódzki w Białymstoku, Szpital Powiatowy w Augustowie oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach. Po stronie litewskiej zaś: szpital w Mariampolu, szpital w Łoździejach, szpital w Wyłkowyszkach oraz stacja pogotowia ratunkowego w Wyłkowyszkach. Projekty zakładają także współpracę szpitali w zakresie wymiany doświadczeń medycznych. Zaplanowane zostały seminaria dla lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników placówki.

- Dzięki tym pieniądzom będziemy mogli znacznie poprawić jakość leczenia pacjentów i zapewnić im lepszy komfort, choćby dzięki zapewnieniu dwuosobowych sal - podkreśla dyrektor. - Myślę, że poprawi to też naszą atrakcyjność w ubieganiu się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Oba remonty powinny zostać rozpoczęte w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i potrwać półtora roku w przypadku oddziału chirurgii oraz 2,5 roku na oddziale intensywnej terapii.

To dobra wiadomość dla placówki, która od dłuższego czasu boryka się z kłopotami finansowymi. Zadłużenie sięga około 40 milionów złotych. Pieniądze z dotacji zapoczątkują restrukturyzację.

 

Gazeta Wyborcza Białystok 16.06.09

Brak tagów