Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Kryzys nie wpływa na zdrowie publiczne

Leszek Kostrzewski; Piotr Miączyński/Gazeta Wyborcza | 2009-06-16

Bezrobocie rośnie, budżet państwa się sypie, a wpływy ze składki zdrowotnej rosną. I to jak - od początku roku wpłynęło o niemal dwa miliardy zł więcej niż przed rokiem! Skąd ten wzrost? Ciągle rosną nasze pensje - podaje GW.
 

Ekonomiści grożą, że w tym roku zabraknie w państwowej kasie od 30 do 50 mld zł. Dochody budżetu do maja są o 3 mld mniejsze, niż zakładał rząd. A z najważniejszego dla kasy państwa podatku VAT - o 2,8 mld zł mniejsze.

Tymczasem do Narodowego Funduszu Zdrowia pieniądze z ZUS nadal płyną szerokim strumieniem. W styczniu o 410 mln więcej niż przed rokiem. Podobnie było w lutym - wzrost o 424 mln zł, marcu - o 428 mln zł, oraz kwietniu i maju - po 300 mln więcej.

Skąd wyższe wpływy? - Składka zdrowotna zmienia się w zależności od wysokości pensji. A w kraju wynagrodzenia mimo kryzysu nadal rosną - opowiada Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, obecnie w Ernst & Young.

W NFZ euforii jednak nie ma. Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik NFZ, wyjaśniła nam, że wpływ składki, mimo że wyższy niż rok temu, i tak jest poniżej zakładanego planu Funduszu (i to o kilkadziesiąt milionów). Szpitale i przychodnie na więcej pieniędzy nie mają więc co liczyć.

 

Gazeta Wyborcza 16.06.09

Brak tagów