Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Wakacyjny boom na karty

Życie Warszawy | 2009-06-15

Lawinowo rośnie liczba składanych do NFZ wniosków o przyznanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej wydanie już teraz czeka się kilka godzin, bo warszawiacy ruszają na urlopy.

– Mimo kryzysu coraz więcej osób stara się o kartę. Ostatnio przyjmujemy większą liczbę wniosków – przyznaje Olaf Johne z mazowieckiego oddziału NFZ. Przed wakacjami po dokument zgłaszają się głównie osoby, które planują zagraniczne wojaże.

– Hitem są kraje śródziemnomorskie, głównie Grecja i Hiszpania, oraz byłej Jugosławii – opowiada Johne. – Każda osoba udająca się za granicę powinna mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – przypomina.

Niebieski kartonik uprawnia do bezpłatnego leczenia w Unii w nagłych przypadkach (np. w razie urazu, zawału, ale także np. przeziębienia).

Wydanie karty nic nie kosztuje. – Otrzymamy ją od ręki. Sprawdzenie danych trwa kilka minut – mówi Johne.

Wcześniej jednak trzeba ustawić się w kolejce. Przed sezonem trzeba poczekać nawet trzy, cztery godziny. Dostaną ją jednak tylko osoby ubezpieczone.

Po kartę trzeba zgłosić się do oddziału funduszu (w Warszawie przy ul. Chałubińskiego 8) maksymalnie 30 dni przed wyjazdem. Należy zabrać ze sobą wypełniony wniosek (można wydrukować go ze strony www.nfzwarszawa.pl) oraz dowód ubezpieczenia (np. druk ZUS RMUA z ostatniego miesiąca).

Formalności można też załatwić korespondencyjnie lub faksem. Wystarczy przesłać wypełniony wniosek wraz z kopią dokumentów do oddziału funduszu.

Jeśli na wakacje wyjeżdża dziecko, jedno z rodziców musi koniecznie zgłosić malucha do swojego ubezpieczenia jako członka rodziny i uzyskać dokument potwierdzający. W oddziale NFZ trzeba będzie też złożyć legitymację szkolną lub studencką (jeśli dziecko chodzi do szkoły).

Czasem fundusz odmawia wydania karty. – Robimy to tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie potwierdzić, że dana osoba ma prawo do opieki zdrowotnej, np. jeśli nie dostarczy wymaganych dokumentów – wyjaśnia Johne.

Niektórzy przed zagraniczną podróżą w ogóle zapominają o wyrobieniu karty. – Rocznie zgłasza się do nas 700 – 800 pacjentów, którzy wyjechali bez karty, a zachorowali. Żądają zwrotu kosztów leczenia, które ponieśli za granicą – opowiada Johne.

Aby dostać zwrot, trzeba jednak zachować wszystkie oryginalne rachunki wystawione przez zagranicznego lekarza. Odzyskiwanie pieniędzy może trwać nawet kilka miesięcy (o ile leczenie będzie wskazane jako stan nagły).

 

Życie Warszawy

Brak tagów