Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Zielonogórska pediatria świętuje 50. urodziny

Mirosława Dulat/Gazeta Wyborcza Zielona Góra | 2009-06-08

Pół wieku temu w Zielonej Górze powstał oddział Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Przez 50 lat wyszkolił 300 specjalistów. Mimo to lekarzy pediatrów w regionie wciąż brakuje - podaje GW.
 

Zbysław Kopyść, który był wtedy ordynatorem oddziału dziecięcego w szpitalu w Zielonej Górze, założył zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Chciał w ten sposób podnieść poziom leczenia najmłodszych pacjentów i zmniejszyć umieralność niemowląt. Potrzebował do tego dobrze wyszkolonych pediatrów, którzy zajęliby się opieką medyczną nad dziećmi. - Od początku istnienia Towarzystwa wyszkoliliśmy ponad 300 lekarzy z pierwszym i drugim stopniem specjalizacji. Przeprowadziliśmy ponad 400 szkoleń. Pediatrzy, którzy zaczynali pracę w zielonogórskim regionie, dziś są wybitnymi lekarzami w szpitalach i klinikach w całej Polsce - mówi Kazimiera Barczyk, ordynator pediatrii w zielonogórskim szpitalu i prezes zielonogórskiego oddziału PTP.

Pediatria nadal jest jednak deficytową specjalizacją. Rocznie w woj. lubuskim szkoli się w tym kierunku najwyżej jeden lekarz. - Studenci po medycynie wybierają chętniej kardiologię, chirurgię czy neurologię, bo to opłacalne specjalizacje. W klinikach w Warszawie pracują 80-letni pediatrzy. W Zielonej Górze mamy ośmiu pediatrów na 50 łóżek - wylicza Barczyk.

 

Gazeta Wyborcza Zielona Góra 08.06.09

Brak tagów