Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

OSOZ.pl wprowadził Receptę Elektroniczną

MedicalOnline | 2009-06-04

Od pewnego czasu przychodnie i apteki współpracujące z Ogólnopolskim Systemem Ochrony Zdrowia OSOZ mogą z powodzeniem stosować receptę elektroniczną, równolegle z receptą papierową. Elektroniczna recepta jest w naszym kraju jeszcze mało popularna, jednak już teraz daje wiele wymiernych korzyści, które jednoznacznie świadczą na korzyść rozwiązań elektronicznych.

Recepta elektroniczna to przede wszystkim lepsza ochrona zdrowia pacjentów z chorobami przewlekłymi, eliminacja pomyłek związanych z błędami odczytu recept papierowych, jak również automatyzacja wymiany informacji oszczędzająca czas lekarzy i farmaceutów.

W ramach różnego rodzaju serwisów, OSOZ prowadzi Bazę Zdarzeń Zdrowotnych, która rejestruje w tzw. „czasie rzeczywistym” wszystkie świadczenia zdrowotne realizowane w placówkach medycznych podłączonych do systemu. W bazie zdarzeń zdrowotnych rejestrowane są także zapisy lekarskie dotyczące leków. Recepta wydrukowana na komputerze, w tradycyjnej formie papierowej zostaje wydana pacjentowi, a jej wersja elektroniczna zostaje przesłana do OSOZ. Farmaceuta w aptece skanując kod kreskowy recepty papierowej sprawdza jej wiarygodność, a następnie automatycznie pobiera jej odpowiednik elektroniczny, przez co oszczędza czas i eliminuje ewentualne błędy powstające podczas tradycyjnego odczytu treści recepty papierowej.

Takie rozwiązanie dodatkowo zapewnia kompletację informacji na Indywidualnym Koncie Zdrowotnym pacjenta, o lekach zaordynowanych przez lekarza i faktycznie wykupionych przez pacjenta w aptece. Bezpieczeństwo informacji zapewnia anonimowość Indywidualnych Kont Zdrowotnych.

Zwrotna informacja o lekach wykupionych przez pacjenta w aptece, przesłana przez OSOZ do lekarza, to kolejny pozytywny aspekt recepty elektronicznej i niezmiernie ważne wsparcie dla lekarza przyjmującego pacjenta na wizytę kontrolną. Lekarz uzyskuje unikalne narzędzie do kontroli skuteczności zastosowanej kuracji, czy w przypadku konkretnego pacjenta o zapisanej w Koncie Zdrowotnym historii zdrowia, zastosowane leki przyniosły zamierzony efekt terapeutyczny.


Recepta elektroniczna dostarcza całej gamy nowych możliwości, nieosiągalnych przy tradycyjnych receptach papierowych. To nie tylko pełna informacja o wszystkich lekach zaordynowanych pacjentowi przez lekarzy w różnych miejscach kraju, ale przede wszystkim możliwość skutecznej kontroli interakcji między lekami. Lekarz korzystający z systemu OSOZ już nie zaordynuje leków, które nie mogą być stosowane z lekami, jakie pacjent aktualnie zażywa, przez co istotnie poprawia się skuteczność całego procesu leczenia.

Elektroniczna recepta to także istotne skrócenie czasu obsługi pacjenta w aptece. Każdy, kto był w aptece w godzinach szczytu, wie jak irytujące mogą być kolejki do okienka.

Recepta elektroniczna wcale nie musi być wdrożona w całym kraju, aby przynosiła określone korzyści.

- Wystarczy, aby apteki i przychodnie w jednej miejscowości zostały podłączone do systemu OSOZ, a recepta elektroniczna może objąć całą lokalną społeczność, dając te same korzyści jak w przypadku całego kraju. Efekt poprawy wydajności i lepszej obsługi na pewno zostanie zauważony przez pacjentów, a większość informacji dotyczących ich zdrowia trafi automatycznie na ich konta zdrowotne – mówi Rafał Kozioł, Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ.

Rozwiązanie wprowadzone przez OSOZ w związku z receptą elektroniczną również korzystnie wpływa na bezpieczeństwo ordynowania leków przez lekarzy, a także bezpieczeństwo wydawania leków w aptekach. W przypadkach, kiedy decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego pewne serie leków powinny być natychmiast wycofane z obrotu, OSOZ w kilka sekund po publikacji takiej informacji zablokuje system informatyczny lekarza i odpowiednio ostrzeże przed próbą ordynacji zabronionego leku.

Wprowadzenie drobnych zmian legislacyjnych łagodzących zasady stosowanie recepty elektronicznej sprawić może, że w kilku tysiącach podmiotów współpracujących z systemem OSOZ e-recepta praktycznie z dnia na dzień zacznie w pełni funkcjonować i stopniowo będzie eliminować receptę papierową.

Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia tworzy firma KAMSOFT, producent specjalistycznego oprogramowania dla medycyny i farmacji. W ramach systemu OSOZ dostępnych jest szereg serwisów wspomagających opiekę zdrowotną, a ich głównym założeniem, jak i misją całego systemu, jest stopniowe zastępowanie tradycyjnej medycyny naprawczej, tańszą i efektywniejszą profilaktyką. Zainteresowanych zapraszamy na stronę internetową systemu – www.osoz.pl.

Więcej informacji udziela:

Rafał Kozioł,  Dyrektor Wydziału Systemu OSOZ
tel. +48 602 412-165
e-mail: rkoziol@kamsoft.pl

 

MedicalOnline 04.06.09
 

Brak tagów