Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Młodzi lekarze nie mają pojęcia o AIDS

Gazeta Prawna | 2009-06-03

Studenci ostatniego roku medycyny mają katastrofalnie niską wiedzę o wirusie HIV i AIDS, alarmuje "Dziennik".
 

Jak wynika z najnowszego badania, przyszli lekarze nie tylko nie mają pojęcia, jak leczyć tę zakaźną chorobę, ale nawet nie potrafią rozpoznać jej objawów.

Ankietę z wiedzy o HIV i AIDS wypełniło ponad stu studentów szóstego roku, którzy niedługo dostaną dyplom, a po kilkumiesięcznym stażu będą mogli zdać egzamin lekarski i przyjmować pacjentów. Wyniki badania są zaskakujące: co trzeci młody lekarz nie potrafił rozpoznać objawów klinicznych AIDS, a co szósty boi się tej choroby. 40 proc. nie wie także, że kobieta z HIV może urodzić zdrowie dziecko.

Prof. Krzysztof Niemiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, uważa że ankieta pokazała prawdę nie tylko o stanie wiedzy przyszłych lekarzy, ale też całego społeczeństwa. "O AIDS nadal wiemy niewiele, dlatego trzeba edukować i jeszcze raz edukować" - uważa profesor. "Zwłaszcza że aż 50 proc. nosicieli wirusa HIV nie ma o tym pojęcia, a Polska znajduje się w czołówce europejskich krajów, które odnotowują najwięcej nowych zakażeń" - mówi.

 

Gazeta Prawna 03.06.09

Brak tagów