Szukasz sprzętu medycznego? Wypełnij darmowe zapytanie
Wypełnij darmowe zapytanie
MedicalOnline.pl wyszukuje najlepszych dostawców
i przesyła im Twoje zapytanie
Dostawcy przesyłają Ci oferty handlowe dotyczące zapytania
sprzęt medyczny
Wyślijzapytanie ofertowe

Druga rocznica uruchomienia dolnośląskiego centrum medycyny nuklearnej

MedicalOnline | 2009-06-02

4.06.09 mija druga rocznica uruchomienia Dolnośląskiego Centrum Medycyny Nuklearnej – ośrodka, w którym wykonano po raz pierwszy we Wrocławiu badania PET-CT .


Skaner PET-CT to pozytonowy tomograf emisyjny połączony z nowoczesnym tomografem komputerowym.  Służy głównie do kompleksowego diagnozowania chorób nowotworowych. Dzięki badaniu PET można obrazować nawet wczesne stadia raka ponieważ, poza strukturą narządu, często jeszcze prawidłową, którą pokazuje standardowe CT, widzimy jego aktywność metaboliczną, znacznie wzbudzoną w przypadkach obecności choroby nowotworowej.


To właśnie dlatego jego rola w diagnostyce onkologicznej, zdaniem specjalistów, jest nieoceniona.
W określonych przypadkach metoda ta pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji o wyborze leczenia ciężkich schorzeń kardiologicznych oraz neurologicznych.

– To wyjątkowo zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny – mówi dr Andrzej Kołodziejczyk, kierownik Dolnośląskiego Centrum Medycyny Nuklearnej – wrocławskiego ośrodka PET-CT. Każdy pacjent poddany jest najpierw standardowej ocenie struktury w badaniu CT a następnie, bez zmiany pozycji ciała, obrazowana jest czynność metaboliczna poszczególnych narządów. Technologiczny fenomen polega na możliwości nałożenia na siebie obu obrazów. Pozwala to na szczegółowe lokalizowanie zaburzeń metabolicznych na tomograficznej „mapie” ciała oraz przedstawienie tej lokalizacji w formacie przestrzennym (3D). Wynik badania daje w efekcie znaczącą przewagę w walce z chorobą zarówno pacjentom jak i ich lekarzom.

Ośrodek PET – CT we Wrocławiu, jest jednym z trzech, poza Warszawą i Poznaniem, należącym do koncernu Euromedic. W całej Polsce funkcjonuje aktualnie dziewięć takich placówek.

Według oceny specjalistów, w Polsce takiego badania wymaga rocznie ponad 15000 osób. U wielu z nich, w celu zapewnienia właściwego postępowania, badanie powinno być wykonane nawet 3-krotnie. A możliwości, głównie technologiczne, poszczególnych placówek są ograniczone. Każda z nich może zapewnić wykonanie średnio 2,5 tyś takich badań w ciągu roku wraz z ich rzetelną oceną. To wciąż za mało, żeby dogonić potrzeby. Każde nowe centrum, stanowi więc szansę na wygraną z nowotworem dla kolejnych chorych. Dlatego właśnie powstanie ośrodka we Wrocławiu było tak ważnym wydarzeniem.

Dolnośląskie Centrum Medycyny Nuklearnej jest pierwszym w Polsce prywatnym ośrodkiem medycznym, który zapewnia pacjentom dostęp do tego typu, najwyższej klasy badań specjalistycznych i, co ważne dla pacjentów i placówek kierujących, ich koszt w całości pokrywa NFZ na podstawie kontraktu jaki zawarł  z holdingiem Euromedic.

Brak tagów